Materace nawierzchniowe - czyli łóżkowa pierwsza pomoc

Materace nawierzchniowe – czyli łóżkowa pierwsza pomoc

4.8/5 - (5 votes)

Co zrobić, gdy nasze dotychczasowe łóżko się podniszczyło, a my nie możemy lub z jakichś względów nie chcemy go zmieniać? Z pewnością niedopuszczalne jest użytkowanie sfatygowanej wersalki czy starego materaca, należy poprawić warunki swojego odpoczynku. Zniszczona powierzchnia to nie jest jedynie problem natury estetycznej, zniekształcone łóżko stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Zapadnięta płaszczyzna łóżka nie pozwala nam na wygodne ułożenie się, co utrudnia zaśnięcie. W nocy budzimy się, gdyż czujemy uciski i uwierania, a rano wstajemy z bólem ciała.

Rozwiązaniem pozwalającym nam na dłuższe użytkowanie dotychczasowego łóżka bez konieczności znoszenia niedogodności może okazać się materac nawierzchniowy. Są to modele, których głównym zadaniem jest wyrównywanie zniekształconej powierzchni i zapewnienie komfortu. Warto zaznaczyć, że nawet niezniszczona wersalka może wymagać zastosowania materaca nawierzchniowego, gdyż występująca na środku takich łóżek przerwa w miejscu łączenia połówek może zakłócać komfort snu. Szczególnie podczas użytkowania we dwoje. Dobrej jakości pianki czy mata koksowa pozwalają nam cieszyć się wygodnym i zdrowym wypoczynkiem.

Być może natura problemu jest nieco inna, mamy stosunkowo nowe łóżko czy materac, ale okazało się, iż posłanie jest zbyt twarde lub zbyt miękkie. Również w takiej sytuacji materac nawierzchniowy może być pomocny. Gama modeli jest bardzo szeroka i z łatwością można znaleźć materiał odpowiadającym naszym potrzebom. Dodatek maty kokosowej sprawi, że materac nawierzchniowy utwardzi zbyt miękką powierzchnię. Z kolei pianka termoelastyczna nada przyjemnej miękkości i pozwoli cieszyć się miłym uczuciem otulenia. Pianka VISCO jest jednym z przykładów zastosowania modeli nawierzchniowych w sytuacjach wyjątkowych. Jeżeli z jakichś względów zmuszeni jesteśmy do długotrwałego przebywania w łóżku materiał ten uchroni nas przed odleżynami i korzystnie wpłynie na krążenie krwi.

Inną sytuacją „wyjątkową” mogą być upały. Są one szczególnie uciążliwe dla osób mających skłonność do przegrzewania się w nocy i zmagających się z nadmierną potliwością. W takiej sytuacji pomocny może być materac nawierzchniowy wyposażony w hydrożel. Jest to materiał dający miłe uczucie chłodu i świeżości, gdyż obniża temperaturę ciała użytkownika o 3 stopnie Celsjusza. Również mata kokosowa czy pianka lateksowa mogą być pomocne podczas ciepłych miesięcy. Są to, bowiem surowce bardzo przewiewne. Dzięki temu dobrze odprowadzają wilgoć zapewniając skórze śpiącego dostęp do świeżego powietrza.

Materace nawierzchniowe mogą być pomocne, gdy mamy wątpliwości, co do higieniczności naszego dotychczasowego posłania. Modele wykonane z wysokogatunkowych pianek nie wchłaniają zanieczyszczeń, jednocześnie dobrze odprowadzając wilgoć. Dzięki temu nie pozwalają na rozwój materaca roztoczy, pleśni, grzybów i bakterii. Co więcej, wyposażone są zazwyczaj w ściągane pokrowce, które można prać. Tym samym łatwiej utrzymać czystość i higieniczność naszego dotychczasowego posłania.

Dodaj komentarz