Jaki materac dla alergika

Jaki materac dla alergika?

5/5 - (1 vote)

Jaki materac dla alergika będzie najlepszy? Przed osobą zmagającą się z alergią życie codzienne stawia wiele wyzwań. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego materaca. Dlaczego jest to tak ważne? A dlatego, że w łóżku spędzamy około 1/3 doby, czyli wiele godzin. A jeśli jesteśmy śpiochami lub przydarzy się nam choroba to jeszcze więcej.

Wyobraźmy sobie, więc sytuację, że leżymy na łóżku, we wnętrzu którego jest ciemno, wilgotno i na dodatek wszędzie upchane są koty z kurzu, martwy naskórek i inne zanieczyszczenia. Odstraszająca wizja, prawda? Niestety, nie dla wszystkich. Opisane wyżej warunki to raj dla roztoczy, grzybów i bakterii. A pomiędzy nimi niczym wisienka na torcie przechadzają się i załatwiają swoje codzienne sprawy szwadrony roztoczy. Spanie na takim posłaniu, a więc wielogodzinny kontakt z tymi niezbyt przyjemnymi żyjątkami nie służy skórze i układowi oddechowemu osób zdrowych, nie mówiąc już o alergikach. Z tego powodu lepiej zrezygnować z materacy sprężynowych, które chociaż wygodne to ze względu na budowę pozostawiają wiele miejsca w swym wnętrzu na rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów.

Decydując się na materac piankowy, choćby najtańsze modele poliuretanowe, zapewniamy sobie higieniczne warunki do snu. Wnętrze w modelach poliuretanowych, wysokoelastycznych, termoelastycznych i lateksowych nie pozostawia miejsca na gromadzenie się kurzu i innych zanieczyszczeń. Nie ma, więc materiału na przytulne gniazdko dla alergenów, ani nie odkładają się odpadki organiczne (typu martwy naskórek), więc chorobotwórcze żyjątka nie mają również bufetu. Wysoka przewiewność materacy piankowych dodatkowo ułatwia odprowadzanie wilgoci z wnętrza. Dodatkowo zmniejsza to ryzyko stworzenia warunków do rozwoju wspomnianych wyżej drobnoustrojów. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zwiększa również komfort użytkowania, gdyż dostarcza naszej skórze stały dostęp do świeżego powietrza, więc nawet w upały nie musimy zmagać się z nadmierną potliwością.

Wśród materacy piankowych można znaleźć rozmaite modele, które oprócz przyniesienia ulgi w alergii przynoszą dodatkowe korzyści i pozwalają znaleźć każdemu coś dla siebie. Wszyscy zakochani, bez względu na to czy z uczuleniem zmaga się jedna osoba czy oboje, mogą korzystać ze wspomnianych materacy. Za sprawą elastyczności punktowej partnerzy nie przeszkadzają sobie wzajemnie, gdyż ich ruchy nie przenoszą się po całej powierzchni. Modele termoelastyczne są świetnym rozwiązaniem dla osób w okresie rekonwalescencji i seniorów. Pianka VISCO odkształca się, bowiem pod wpływem temperatury ciała. Nie tylko pozwala to szybko zająć wygodną pozycję, lecz przede wszystkim zmniejsza naciski i powierzchnia mocniej odkształca się w miejscach, które promieniują bólem. Dzieje się tak, gdyż są one mocniej rozgrzane. Pianka termoelastyczna bardzo dobrze sprawdza się również w profilaktyce przeciwodleżynowej oraz świetnie poprawia krążenie.

Pianka lateksowa, po wykluczeniu uczulenia na sam lateks, jest materiałem, który można uznać za hipoalergiczny i antygrzybiczny. Za sprawą niezwykłej elastyczności i sprężystości pozwala cieszyć się niezwykle zdrowym i komfortowym snem. Jest to jednocześnie najbardziej wytrzymały ze wszystkich materiałów wykorzystywanych przy produkcji materacy. Nieco mniejszą żywotnością, ale również bardzo dobrymi właściwościami antyalergicznymi wykazują się modele z pianki wysokoelastycznej. Materace poliuretanowe będą odpowiednie dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania.

Dodaj komentarz