Jaki materac na zimę

Jaki materac na zimę?

5/5 - (2 votes)

Jaki materac na zimę wybrać? Pomimo różnych zawirowań pogodowych Polska pozostaje krajem, w którym zima potrafi dać się we znaki. Bardzo istotne jest, by zapewnić sobie zdrowe i przyjemne ciepło w ciągu długiej, mroźnej nocy. Każdy wie, że bardzo ważna jest odpowiednia kołdra, czy jednak materac może pomóc nam przetrwać chłodne miesiące? Jak najbardziej.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie model wyposażony w opcję lato/zima, którego jedna warstwa pokryta jest owczą wełną, a druga wysokogatunkową pianką. Oczywiście, to runo ma nam zapewnić komfort. Materiał ten jest ekologiczny i wykazuje się wybitnymi właściwościami termoregulacyjnymi. Zatrzymuje ciepło wytwarzane przez nasze ciało, dzięki czemu możemy cieszyć się przyjemną, stałą temperaturą. Niezwykłe właściwości materiał ten zapewnia swojej budowie. Połączone ze sobą włókna tworzą, stosując niezwykle duże uproszczenie, miliony mikrokieszonek. Pochłonięte w nie ciepło sprawia, że różnica temperatur między ciałem użytkownika, a powierzchnią materaca jest mniejsza, więc wolniej się wychładzamy. Stronę z owczą wełną warto stosować również ze względu na bóle reumatyczne, które mogą szczególnie dać się we znaki w okresie zimowym. Runo bardzo dobrze łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Co więcej, użytkując ten materiał nie musimy martwić się o odleżyny i odparzenia, na które moglibyśmy być narażeni przy długotrwałym przebywaniu w łóżku. Jeżeli należymy do ludzi fascynujących się bioenergoterapią, warto pamiętać, że owcze runo niweluje niekorzystne działanie żył wodnych i pól elektromagnetycznych. Wełna jest uważana za materiał przyjazny alergikom, warto jednak zweryfikować czy u użytkownika nie występuje uczulenie na lanolinę.

W okresie zimowym dobrze sprawdzą się również wysokogatunkowe pianki. Jeżeli jesteśmy posiadaczami materaca z warstwą pianki termoelastycznej może okazać się, że służy ona nam lepiej w zimie. Dotyczy to przypadków, gdy należymy do osób mających tendencję do przegrzewania się w nocy i nadmiernej potliwości. Jeżeli nie utrzymujemy zbyt wysokiej temperatury sypialni, to w zimie pianka VISCO może być dla nas przyjemniejsza w użytkowaniu niż w okresie letnich upałów.

Pianka wysokoelastyczna i lateksowa również bardzo dobrze sprawdzą się w zimie. Dzięki wysokiej przewiewności nie narazimy się na przegrzanie pod ciepłą kołdrą. Skóra będzie miała stały dostęp do świeżego powietrza. Jest to istotne, gdyż przegrzewając się w nocy narażamy się na przeziębienia, gdy opuszczamy ciepłe łóżko.

Wracając na chwilę do materacy z opcją lato/zima warto uważać, by nie zakupić modelu, który nie posiada warstwy owczej wełny, jedynie pokrowiec wyposażony z jednej strony w większą ilość tego dodatku. Rozwiązanie takie nie pozwala na ściągnięcie pokrowca, gdyż niemożliwe jest późniejsze jego założenie. Wymagają one czyszczenia chemicznego, co jest dość kłopotliwe i utrudnia zachowanie właściwej higieniczności posłania.

Dodaj komentarz