Jak wybór materaca wpływa na nasze życie?
Być może na pierwszy rzut oka stwierdzenie, że wybór materaca ma wpływ na nasze życie może wydać się wyolbrzymieniem. W rzeczywistości jednak znajduje uzasadnienie. Przede wszystkim na sen poświęcamy około 1/3 swojego życia. W dzieciństwie tego czasu jest nawet więcej. Materac źle dobrany w okresie niemowlęctwa może skutkować dolegliwościami zdrowotnymi i wadami postawy, których korekcja wymaga długotrwałych działań w późniejszym życiu.
W zasadzie na każdym etapie swojego życia możemy zacząć odczuwać skutki użytkowania niedobranego do potrzeb czy zniszczonego materaca. Jeżeli jego twardość będzie nieodpowiednio dobrana nie damy naszemu układowi szkieletowemu i mięśniom zregenerować się po całym dniu wysiłku. Kręgosłup, który wygina się w łuk na zbyt miękkim podłożu czy nieposiadający właściwie żadnego podarcia na powierzchni zbyt twardej to duże wyzwanie dla naszego ciała. Mięśnie muszą intensywnie pracować by zachować naturalne krzywizny ciała, a my budzimy się z uczuciem bólu. Źle dobrana twardość utrudnia ułożenie się w wygodnej pozycji, co przedłuża moment zaśnięcia i może skutkować budzeniem się w nocy. Znacząco pogarsza to jakość snu, a co za tym idzie i nasze samopoczucie.
Jeżeli śpimy z partnerem niezwykle istotne jest by nasze posłanie wykazywało się wysoką elastycznością punktową. Cecha ta jest szczególnie ważna, gdy użytkownicy różnią się od siebie znacząco pod kątem wagi ciała. Jeżeli jako materac dla pary wybrany zostanie model bonellowy, wykazujący się elastycznością powierzchniową, każdy ruch będzie odczuwany na całej jego powierzchni. Użytkownicy będą, więc budzić się wzajemnie, a osoba lżejsza może zapadać się na stronę cięższej. Odkształcenia powierzchni powstałe wskutek zmiany pozycji przez jedną z osób mogą wymuszać inne ułożenie ciała przez partnera. Podobnie jak w przypadku źle dobranej twardości, może to skutkować obniżeniem jakości snu, pogorszonym samopoczuciem, a nawet pogorszeniem wzajemnych relacji.
Właściwy dobór materaca ma niebagatelny wpływ na życie użytkownika, gdy ten zmaga się z alergiami. Modele sprężynowe warto w takim wypadku wykluczyć. W ich wnętrzu znajduje się, bowiem wiele miejsca, gdzie zbierać się może martwy naskórek, kurz czy zwierzęca sierść. Jeżeli do środka dostanie się wilgoć zapewni to idealne warunki rozwoju pleśni, grzybom, bakteriom czy roztoczom. Ich rozwój może zaostrzyć dolegliwości ze strony układu oddechowego, skutkować łzawieniem oczu czy zaczerwieniem skóry. Alergicy powinni decydować się na materace wykonane z wysokogatunkowych pianek.
Uczulenia to nie jedyne dolegliwości zdrowotne, w których ulgę możemy sobie zapewnić decydując się na dobry materac. Osoby zmagające się bólem powinny rozważyć zakup modelu wykonanego z pianki termoelastycznej. Materiał ten odkształca się pod wpływem temperatury ciała. W partiach zmienionych chorobowo, na przykład wskutek stanu zapalnego, skóra jest mocniej rozgrzana, więc powierzchnia odkształca się mocniej niwelując ból. Materac z pianki VISCO jest polecany osobom długo przebywającym w łóżku, na przykład seniorom czy rekonwalescentom. Modele te poprawiają krążenie krwi i zapobiegają powstawaniu odleżyn. Podobne właściwości posiada owcza wełna stosowana zazwyczaj w materacach z opcją lato/zima. Materiał ten przynosi szczególną ulgę w bólach pochodzenia reumatycznego.