Wszystko o materacach sprężynowych

Rate this post

Materace sprężynowe podzielić można na dwie kategorie: bonellowe i kieszeniowe. Typ pierwszy to zestaw sprężyn w kształcie klepsydry, które połączone są drutem w jednolitą konstrukcję. Materace kieszeniowe, czyli formatka pocket, to modele z walcowatymi sprężynkami w pojedynczych kieszonkach.

Materace bonellowe stosowane są już dość długi czas. Starsze typy stosunkowo szybko ulegały odkształceniom, pojedyncze sprężyny stawały się wyczuwalne. Sen na takim posłaniu był niewygodny i niezdrowy. We współczesnych modelach używa się dużo trwalszych materiałów, jako warstw ochronnych. Wśród materiałów wymienić można filc, piankę poliuretanową czy matę kokosową. Od zastosowanego materiału zależy twardość materaca. Formatka bonellowa, zaliczana jest do posłań twardych. Odczucie to zostanie zmniejszone, gdy sprężyny pokryte będą pianką. Mata kokosowa sprawi, że powierzchnia będzie jeszcze twardsza. Wybierając materac bonellowy warto zwrócić uwagę na drut, z jakiego wykonany jest dany model. Im grubszy drut, tym wyższa jakość. Oprócz jakości drutu sprawdzić należy, w ile zwojów połączone są sprężyny. Jest to bardzo istotne, gdyż większa ilość zwojów to większa grubość materaca i lepsza sprężystość. Optymalnym rozwiązaniem są modele z pięcioma zwojami. Materace bonellowe cechuje elastyczność powierzchniowa, zmiana pozycji przenosi ruch po całej powierzchni posłania. Nie zaleca się ich, jako posłania dla dwojga. Jak już wspomniane jest wyżej, modele te są raczej twarde, sprawdzą się, więc jako element łóżka dla cięższej osoby. Zaletą materacy bonellowych jest ich stosunkowo niska cena.

Formatka pocket to nowocześniejsze rozwiązanie. Zamknięcie sprężyn w osobnych kieszonkach sprawia, że każda ugina się indywidualnie pod naciskiem ciała. Gwarantuje to elastyczność punktową, dzięki której materac dostosowuje się do kształtu ciała. Materac zapada się głębiej w miejscu ucisku cięższych partii ciała, zapewniając dobre podparcie dla układu szkieletowego. Jest to bardzo istotne, gdyż dobre podparcie kręgosłupa pozwala odpocząć mięśniom. Sen jest nie tylko komfortowy, ale i zdrowy. Elastyczność punktowa zapewnia komfort partnerowi, gdyż zmiany pozycji jednej z osób nie przenoszą się po całej powierzchni posłania. Podobnie jak w przypadku materaca bonellowego, formatka pocket może być pokryta różnymi materiałami. Wybranie pianki wysokoelastycznej czy lateksowej zmaksymalizuje zdrowotne właściwości materaca. Wybierając ten typ posłania warto pamiętać, że im większa ilość sprężyn tym lepsze podparcie dla kręgosłupa i wygodniejszy sen. Typ Pocket to 272 sprężyny/m2, Multipocket – 508 sprężyn/m2 , a Luxpocket gwarantuje 1000 sprężyn/m2. Materace kieszeniowe są dosyć ciężkie, może to utrudniać przewracanie materaca (zalecane, co 3 – 6 miesięcy, celem przedłużenia jego żywotności). Niewskazane jest też ich używanie na stelażach ruchomych, gdyż ciężar utrudni korzystanie z mechanizmu. Zgięcie materaca może trwale odkształcić sprężyny.

Dodaj komentarz