Materace z pianki termo- i wysokoelastycznej – charakterystyka

4.6/5 - (5 votes)

Jeżeli chcemy zakupić materac, który będzie służył nie tylko naszej wygodzie, ale i zdrowiu warto zastanowić się nad modelami wykonanymi z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej.

Pianka wysokoelastyczna nazywana jest również pianką HR (High Resiliense Foam). Materiał ten wykazuje się bardzo dobrymi właściwościami antyalergicznymi. Jej budowa i skład nie pozwalają na rozwój roztoczy, grzybów i pleśni. W piance wysokoelastycznej

znajduje się system pęcherzyków. Budowa taka gwarantuje bardzo dobrą wentylację. Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, cyrkulacja powietrza wewnątrz materaca odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie tworzy środowisko do rozwoju szkodliwych organizmów. Po drugie, skóra użytkownika może oddychać, zmniejszają się ilości produkowanego przez ciało potu. Pozwala to nie tylko zachować higieniczność posłania, ale również poprawia jakość snu. Pianka HR dobrze dostosowuje się do kształtu ciała śpiącego. Materac zapewnia właściwe podparcie dla kręgosłupa. Elastyczność punktowa, którą wykazuje pianka wysokoelastyczna, to gwarancja komfortowego snu, nawet w przypadku korzystania z materaca przez dwie osoby. Materac z pianki HR jest lekki, co ułatwia przewracanie go lub przesuwanie łóżka, na którym leży. Materiał ten dobrze sprawdza się na stelażach regulowanych. Istotną zaletą pianki wysokoelastycznej jest jej wytrzymałość. By maksymalnie wydłużyć żywotność, konieczne jest jednak stosowanie stelaży elastycznych.

Pianka termoelastyczna nazywana jest również pianką z pamięcią (memory foam), leniwą (lazy foam) lub VISCO. Jest to materiał, który dostosowuje się do pozycji ciała pod wpływem wydzielanego ciepła. Podobnie jak pianka wysokoelastyczna, materiał charakteryzuje się wysoką elastycznością punktową. Odkształca się miejscowo, dobrze sprawdza się jako materac dla dwojga, gdyż nie przenosi ruchów jednaj z osób na drugiego użytkownika. 

Materace termoelastyczne zapewniają dobre podparcie układu szkieletowego, mięśnie się rozluźniają. Dzięki temu rzadziej zmieniamy pozycję podczas snu i szybciej zasypiamy. Pianka leniwa to bardzo dobre rozwiązanie dla osób z problemami zdrowotnymi. Użytkownik cierpiący z powodu zapalenia stawów odczuje ulgę, gdyż w zmienionym chorobowo miejscu temperatura jest wyższa. Co za tym idzie, pianka bardziej się odkształci, zmniejszy się uciska na ciało a co za tym idzie, zmniejszy się ból. Materiał ma strukturę porowatą, co dodatkowo, obok zmniejszenia ucisku na poszczególne części ciała, poprawia krążenie krwi. Materace termoelastyczne wykazują działanie przeciwodleżynowe, będą więc dobrym wyborem dla osoby, która dużo czasu spędza w łóżku, na przykład osoby starszej. Tym bardziej, że materiał ten dobrze sprawdza się na stelażach regulowanych. Pianka VISCO jest dobrym materiałem na posłanie dla kobiet ciężarnych, zapewnia ulgę nadwyrężonemu kręgosłupowi. Materace termoelastyczne powinny być użytkowane na stelażach elastycznych, by dodatkowo zwiększyć ich odporność na odkształcenia. Materiał ten nie jest wskazany dla osób borykających się z nadmierną produkcją potu. Temperatura pomieszczenia, w którym jest użytkowany nie powinna przekraczać 23oC.

Dodaj komentarz