Materace dla par - jeden wspólny czy dwa osobne

Materace dla par – jeden wspólny czy dwa osobne?

Nadszedł ten wielki, szczęśliwy dzień, w którym przyszło nam zainteresować się bardzo ważnym tematem jakim są materace dla par. W końcu wprowadzamy się do wspólnego mieszkania albo po prostu wymieniamy stary materac. Jakiego jednak wyboru dokonać, by spało się nam z drugą połówką wygodnie i zdrowo?

Przed wyruszeniem do sklepu, lub wejściem na odpowiednią stronę internetową, powinniście wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oczywiście, wzrost. Materac powinien być 20 cm dłuższy niż wynosi wzrost wyższej osoby.

Sprawa druga to waga ciała. Jest to kryterium o tyle ważne, że od niego w głównej mierze zależy poziom twardości materaca. Zgodnie z ogólną zasadą im cięższy użytkownik, tym twardsze powierzchnie do odpoczynku preferuje. Zazwyczaj ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. O ile w sytuacji, gdy każde z partnerów lubi pod tym kątem podobne posłania, to nie ma żadnego problemu, o tyle sprawa się komplikuje, gdy oczekiwania w tej kwestii są różne.

Jeśli odpowiedni poziom twardości materaca dla jednej osoby jest znacząco inny niż dla drugiej można zakupić dwa mniejsze modele. W tej sytuacji każdy z partnerów będzie mógł cieszyć się wygodnym snem na podłożu idealnie podpierającym jej czy jego kręgosłup. Dodatkową zaletą jest fakt, że dwa mniejsze posłania będą zużywać się wolniej niż jedno duże. Materace, więc dłużej nam posłużą. Z drugiej jednak strony kłopotliwym może okazać się dobór modeli tak, by miały taką samą wysokość. Pojawia się też problem przerwy między materacami, w którą można się zapaść próbując w celach romantycznych szturmować stronę partnera. No i pozostaje również taka kwestia, że wiele osób po prostu nie wyobraża sobie snu na osobnym materacu, chociażby miał leżeć zaraz obok posłania ukochanej osoby.

Innym rozwiązaniem jest zakup jednego materaca z kolekcji „dla par”. Model taki podzielony jest na dwie połowy, których twardość różni się od siebie. Każde z partnerów może, więc cieszyć się wygodnym snem.

Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie snu nawet na powierzchni o innym poziomie twardości, a zdarza się to dość często, można zakupić jeden wspólny materac. W tej jednak sytuacji bardziej wskazane będzie wybranie modelu pod kątem potrzeb osoby tęższej lub preferującej twardsze posłania. Aby materac zapewnił komfort każdej z osób należy wybierać materace wykazujące się elastycznością punktową, a więc: kieszeniowe, poliuretanowe, termoelastyczne, wysokoelastyczne czy lateksowe. Wskazane tutaj modele piankowe będą świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z uczuleniami, gdyż posiadają właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Elastyczność punktowa jest niezwykle ważna, gdyż zapewnia doskonałe podparcie układu szkieletowego i chroni użytkowników przed budzeniem się wzajemnie. Powierzchnia, bowiem zapada się jedynie w miejscu nacisku. Nawet cięższy użytkownik zmieniając pozycję nie wywoła drgań posłania mogących zaburzyć wypoczynek partnera. Nie ma również obaw, że osoba lżejsza będzie staczała się na stronę tęższej.

2 komentarze

 • Eliza

  12 stycznia 2017

  Zainteresowała mnie w tym artykule informacja o specjalnych “materacach dla par”, gdzie połowy mają różna twardość. Czy to jest jeden materac? Czy jakoś zszyte dwa materace? Gdzie takie materace można kupić?

  Odpowiedz
  • Mateusz

   16 stycznia 2017

   Są kolekcje “materaców dla par”, gdzie materace te są tworzone specjalnie z myślą o parach, które mają inne preferencje i potrzeby dotyczące stopnia twardości. Często bywa tak, że jedna osoba jest znacząco cięższa od drugiej i powinna spać na materacu twardym, natomiast lżejsza osoba na średnio twardym. W takim wypadku, można albo kupić dwa osobne materace, czego zazwyczaj pary nie lubią, albo kupić jeden materac np. pod cięższą osobę – twardy, ale wtedy druga osoba nie będzie zadowolona, albo wybrać materac idealny dla par, gdzie jedna połowa jest twarda, a druga średniotwarda 🙂
   Jest to jeden materac, który tworzą dwie połówki, o dwóch stopniach twardości. Ogólnie dla par polecane są materace kieszeniowe, ze względu na elastyczność punktową, dzięki której ruchy jednego użytkownika nie są odczuwane przez drugiego, dlatego wybór materaca dla par z rodzaju kieszeniowych jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Taki materac można zakupić z marki Sleep O’Clock – model TE AMO – jest to materac kieszeniowy dla par, gdzie jedna połowa jest twarda, druga średniotwarda, sprężyny kieszeniowe są pokryte pianką wysokoelastyczną HR, tutaj link:
   https://www.sleepoclock.pl/materace-sprezynowe/materace-kieszeniowe/materace-pocket/materac-kieszeniowy-te-amo-sleep-o-clock.html

   Odpowiedz

Dodaj komentarz