Materace dla osób o niskiej wadze ciała.

Odpowiedni dobór twardości materaca jest niezwykle istotny. Wpływa nie tylko, na komfort naszego snu, ale w znaczący sposób warunkuje jego właściwości zdrowotne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przed wyprawą do sklepu z materacami warto stanąć na wadze. Może wydawać się to absurdalne, gdyż powierzchnia, na której śpimy musi być wygodna, a to można ocenić bez ważenia. W praktyce jednak może zdarzyć się, że nie będziemy mieć możliwości przetestowania wybranego modelu w salonie. Znajomość masy swojego ciała skróci także poszukiwania, gdy będziemy wiedzieć, jaką twardość sprawdzić w pierwszej kolejności. Nie będziemy zmuszeni do ciągłego wstawania i kładzenia się na wszystkich dostępnych materacach. 

Ogólna zasada mówi, że im większy ciężar ciała, tym twardszy powinien być materac. Waga naszego ciała wpływa na to odczucie komfortu. Osoba tęższa będzie odbierała, jako odpowiednio miękką powierzchnię, która dla człowieka szczupłego będzie zdecydowanie zbyt twarda. Jaki więc rodzaj materaca będzie odpowiedni dla osoby lekkiej?

Przyjęte wytyczne zakładają, że dla osób o niewielkiej masie ciała (do 60 kg), odpowiedni będzie materac miękki, oznaczany, jako H1. Osobom szczupłym i wysokim, których waga przekracza 60 kg, ale nie jest wyższa niż 80 kg, najlepiej służyć może powierzchnia o średniej twardości, czyli H2.

Wybierając materac dla osoby szczupłej, można szukać wśród szerokiej gamy modeli i materiałów. Jedynie materace bonellowe można pozostawić poza kręgiem poszukiwań, gdyż nawet pokryte wysokogatunkowymi piankami zaliczane są raczej do powierzchni twardych.

Jeżeli materac ma służyć parze, w której waga partnerów sporo się od siebie różni, zaleca się zakup dwóch osobnych materacy, lub jednego, ale podzielonego na dwie połowy. Każda z osób może wtedy cieszyć się komfortowym i zdrowym snem. Dodatkową korzyścią dwóch materacy jest ich większa żywotność, niż w przypadku jednego dużego modelu. W sytuacji, gdy partnerzy zdecydują się na jedno, wspólne posłanie osoba lekka będzie zmuszona spać na powierzchni twardej. Za lepsze rozwiązanie uważa się, bowiem dostosowanie twardości materaca do potrzeb osoby cięższej. By użytkownik szczupły mógł cieszyć się nieprzerwanym snem, niezwykle ważne jest, by materac odznaczał się elastycznością punktową.

Bardzo dobrze w użytkowaniu przez osoby o niskiej wadze sprawdzają się materace termoelastyczne. Dostosowują się one do pozycji ciała po wpływem temperatury, powierzchnia daje miłe uczucie otulenia. Materiał ten zapewnia również właściwości przeciwodleżynowe. Pianka łagodzi ból i korzystnie wpływa na krążenie krwi.

Jako materac dla osoby szczupłej świetnie sprawdzają się też modele z pianki wysokoelastycznej, poliuretanowej i lateksowej. Dają dobre podarcie ciała i gwarantują długą żywotność posłania. Jeżeli użytkownik nie jest przekonany do wkładów z nowoczesnych pianek, dobrym rozwiązaniem będzie formatka pocket. Materac kieszeniowy może być pokryty wysokogatunkowym materiałem, dając możliwość korzystania z zalet niezależnie pracujących sprężyn i zdrowotnych właściwości pianek.

Dodaj komentarz