Obalamy mity – dlaczego spanie na twardym podłożu nie jest dobre dla naszego kręgosłupa?
Rozpowszechniona jest opinia, że najzdrowiej jest spać na twardej powierzchni. Entuzjaści takiego rozwiązania niejednokrotnie na miejsce nocnego wypoczynku wybierają podłogę. Zauważyć jednak należy, że podobne rozwiązania mogą przynieść więcej zdrowotnych kłopotów niż korzyści.
Decydując się na twarde podłoże skazujemy się na sen na plecach. Pozycja ta niesie ze sobą kilka pozytywnych skutków. Kręgosłup się rozciąga, kręgi korygują swoje naturalne ułożenie, które ulega zmianom podczas całodziennej aktywności. Narządy wewnętrzne nie są uciskane, dzięki czemu sprawniej pracują. Pozytywne te aspekty zostaną jednak zniweczone, gdy powierzchnia, na której śpimy, będzie zbyt twarda. Wybierając sen na bardzo twardym podłożu możemy spodziewać się, że zbyt duży ucisk na naczynia krwionośne poskutkuje drętwieniem mięśni a nawet bolesnymi skurczami. Płaska i twarda powierzchnia nie zapewnia również odpowiedniego podparcia lędźwiowej części układu szkieletowego. Długotrwałe spanie na twardym podłożu może skutkować nawet trwałym odkształceniem kręgosłupa. Jakość wypoczynku jest niska, gdyż ciało próbować będzie obrać dogodniejszą pozycję. Przez to sen może być przerywany, a obrócenie się na bok na twardym podłożu skutkować będzie porannym bólem kręgosłupa. Warto też zauważyć, że większość osób preferuje inne pozycje do odpoczynku i zaśnięcie w pozycji „na wznak” jest dla nich trudne, czy wręcz niemożliwe.
Zdrowszą alternatywą dla podłogi będzie dobrze dopasowany materac, który zapewni komfort i zdrowe podparcie bez względu na pozycję ciała. Podłoże, na którym śpimy, należy dobrać indywidualnie, uwzględniając wagę ciała i osobiste preferencje. Materac, oczywiście, musi mieć odpowiednią twardość. Zbyt miękkie posłanie skutkuje nienaturalnym wygięciem kręgosłupa. To, czy powierzchnia jest odpowiednio twarda, najłatwiej sprawdzić kładąc się na materacu na wznak. Jeśli próbując wsunąć otwartą dłoń pod część lędźwiową kręgosłupa nie trafiamy na opór oznacza to, że powierzchnia jest zbyt twarda. Zbyt miękki materac utrudnia manewr. O odpowiedniej twardości świadczy lekki opór.