Porównujemy pianki.

Pianki są popularnym materiałem do produkcji materacy. Mogą stanowić warstwę wewnętrzną lub stanowić obicie w modelach sprężynowych. Możemy też nabyć posłanie, w którym połączone są ze sobą różne pianki.

Cena materiałów waha się, przez co można nabyć model piankowy bez względu na stan portfela. Cechą wspólną wszystkich tych modeli są właściwości antyalergiczne. Struktura surowca nie pozwala na przedostawanie się do wnętrza zanieczyszczeń organicznych i kurzu, które mogłyby stanowić środowisko do rozwoju roztoczy. Materiały te z założenia dobrze przepuszczają powietrze, co umożliwia odprowadzanie wilgoci. W przeciwnym razie w materacu mogłyby rozwijać się również pleśnie, grzyby czy baterie. Te ostatnie mogą nie tylko niekorzystnie wpływać na ciało użytkownika, ale również stanowić źródło nieprzyjemnego zapachu z materaca.

Dawniej najbardziej rozpowszechniona była zwykła pianka poliuretanowa. Materiał ten cieszył się wątpliwą sławą, gdyż zdarzało się, że wywoływał uczulenia. Na szczęście, na dzień dzisiejszy pianki muszą spełniać restrykcyjne normy odnośnie zawartości chemikaliów. To one były przyczyną reakcji uczuleniowych, we współczesnych materacach takie zagrożenie nie występuje. Pianka poliuretanowa jest materiałem dającym dobre podparcie kręgosłupa. Ich żywotność jest jednak wyraźnie krótsza niż innych surowców. Dzięki stosunkowo niewielkiej cenie można wymienić zużyty materac bez nadwyrężania domowego budżetu. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne wśród rodziców małych dzieci. Nawet, gdy zdarzy się wypadek, że niemowlę zabrudzi lub zużyje materac poliuretanowy za niewielką cenę można kupić nowy.

Wysokogatunkowe pianki mają wiele wspólnych cech. Wykazują się wysoką elastycznością punktową, dzięki czemu mogą być stosowane na podwójnych łóżkach. Powierzchnia pracuje, bowiem jedynie w miejscu nacisku, zmiana pozycji nie skutkuje ruchem całego posłania. Partnerzy nie przeszkadzają sobie wzajemnie, nie budzą się. Elastyczność punktowa to również gwarancja prawidłowego podparcia układu szkieletowego bez względu na pozycję, w której śpimy. Kręgosłup zachowuje naturalne krzywizny, mięśnie nie muszą intensywnie pracować. Wstajemy, więc wypoczęci, bez nieprzyjemnych dolegliwości ze strony pleców. Wszystkie pianki wysokogatunkowe świetnie sprawdzają się na stelażach regulowanych.

Pianka wysokoelastyczna jest materiałem o bardzo dobrej żywotności. Jest o ok. 40% bardziej gęsta niż materiał poliuretanowy. Wytrzymałością ustępuje tylko piance lateksowej. Dobrej jakości materac lateksowy zawierać powinien co najmniej 20% naturalnego mleczka kauczukowego. Daje to gwarancję dobrej cyrkulacji powietrza w materacu. Pianka termoelastyczna to materac idealny dla osób z kłopotami zdrowotnymi. Działa przeciwodleżynowo, pobudza krążenie krwi. Dzięki dostosowywaniu się powierzchni materaca do ciała pod wpływem temperatury zmniejsza nacisk w miejscu występowania stanu zapalnego, dzięki czemu zmniejsza ból. Materac ten to dobre rozwiązanie dla rekonwalescentów i osób starszych.

Dodaj komentarz