Co to jest elastyczność punktowa?

Elastyczność punktowa jest bardzo istotną cechą, na którą zwraca się uwagę podczas wyboru materaca. Sprawia ona, że powierzchnia posłania ugina się jedynie w tym miejscu, na które oddziałuje nacisk. Przede wszystkim, jest to gwarancją właściwego podparcia układu szkieletowego. Materac ugina się pod użytkownikiem w taki sposób, że pod cięższymi partiami ciała zapada się głębiej a tam, gdzie spoczywają części ciała lżejsza powierzchnia ugina się płytko. Pozwala to zachować naturalne krzywizny kręgosłupa, bez względu na to czy wolimy spać na plecach czy boku.

Dobrze podparty kręgosłup nie musi być intensywnie podtrzymywany pracą mięśni, więc mogą one odpocząć i zregenerować się podczas snu. W przeciwnym razie ich wymuszona, wzmożona aktywność celem zachowania właściwych krzywizn, mogłaby skutkować porannymi bólami pleców. Dzięki materacowi wykazującemu się elastycznością punktową możemy zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości. Z tego względu na materace wykazujące się tą cechą powinny zwrócić uwagę osoby starsze i zmagające się z dolegliwościami ze strony układu szkieletowego.

Elastyczność punktowa jest właściwością bardzo istotną, gdy wybieramy materac dla dziecka. Rozwijający się układ mięśniowo-szkieletowy malucha wymaga właściwego podparcia. W przeciwnym razie, nadmierne przeciążenia mięśni zmuszonych do podtrzymywania rozwijającego się kręgosłupa, mogłyby poważnie zaburzyć rozwój dziecka i spowodować wady postawy. Połączenie elastyczności punktowej i właściwej twardości sprawia, że zapewniamy maluchowi komfortowy wypoczynek i i zdrowy rozwój.

Materace z elastycznością punktową są idealne dla par. Dzięki uginaniu się powierzchni jedynie w miejscu nacisku ruch jednego z użytkowników nie przenosi się na stronę partnera. Zmiana pozycji snu nie jest odczuwana po drugiej stronie materaca i nie zaburza snu drugiej osoby. Co więcej, dzięki elastyczności punktowej z jednego materaca mogą korzystać partnerzy, którzy znacząco różnią się od siebie pod kątem wagi. Nie występuje efekt zapadania się całej powierzchni, więc osoba lżejsza nie „stacza się” na stronę swojej cięższej drugiej połówki. Nie występuje problem, gdy zmiana pozycji przez jedną osobę wpływa na powierzchnię materaca w sposób, który zmuszałby drugiego użytkownika do innego ułożenia ciała.

Elastyczność punktowa cechuje materace kieszeniowe i te, które wykonano z pianek. Decydując się na formatkę pocket warto pamiętać, że im większa ilość sprężyn na 1 metrze2 posłania, tym więcej punktów podparcia i wyższa elastyczność punktowa. Najlepszymi modelami pod tym względem są, więc materace Multipocket i Luxpocket. Wszystkie materace piankowe (wysokoelastyczne, lateksowe, termoelastyczne, poliuretanowe) posiadają elastyczność punktową i można je z powodzeniem stosować na stelażach regulowanych.

Podsumowując, elastyczność punktowa to cecha zapewniający komfort korzystania z materaca i zdrowy sen użytkownikom na każdym etapie życia. Modele wykazujące się tą cechą można uznać za uniwersalne, gdyż doskonale sprawdzają się zarówno, jako posłania dla jednej osoby, jak i na podwójnym łóżku.

Dodaj komentarz