Jak wybrać materac dla seniora?

Dobór odpowiedniego materaca dla osoby starszej jest bardzo ważny, gdyż seniorzy spędzają w łóżku zazwyczaj więcej czasu niż młodsi ludzie. Właściwe podłoże do snu może również wpływać na poprawę lub pogorszenie się samopoczucia i zdrowia użytkownika. Nasi rodzice i dziadkowie, z racji wieku, zmagają się z przeróżnymi dolegliwościami, w których ulgę przynieść może właściwie dobrany materac. 

Przede wszystkim, oprócz wrażenia wygody, posłanie ma zapewniać śpiącemu czy wypoczywającemu utrzymanie układu szkieletowego w zdrowej pozycji. Mięśnie seniorów są słabsze niż osób w wieku produktywnym, więc materac powinien pozwalać im na relaks i regenerację po całym dniu aktywności. Bardzo dobrze to zadanie spełni formatka pocket, czyli system indywidualnie pracujących walcowatych sprężyn zamkniętych w osobnych kieszonkach. Modele te mogą również stanowić formę kompromisu, gdy osoba starsza niechętnie będzie podchodzić do pomysłu zakupu materaca piankowego. Przez wiele lat wkłady sprężynowe królowały w sypialniach, więc senior może woleć rozwiązanie, do którego jest przyzwyczajony. Dzięki elastyczności punktowej, materace kieszeniowe dobrze podpierają kręgosłup i mogą nawet zmniejszać dolegliwości bólowe ze strony układu szkieletowego.

Jeżeli nasz rodzic, babcia czy dziadek nie mają nic przeciwko zakupieniu materaca piankowego warto rozważyć model lateksowy. Dzięki bardzo dobremu podparciu kręgosłupa ciało mięśnie mogą się rozluźnić, użytkownik rzadziej zmienia pozycję leżenia, więc sen jest głębszy. Pianka lateksowa jest świetnym rozwiązaniem, gdy osoba starsza choruje na astmę, gdyż materiał ten nie wchłania zanieczyszczeń organicznych (np. martwego naskórka) ani kurzu. Wilgoć jest odprowadzana z wnętrza, więc nie rozwijają się roztocza, grzyby czy pleśnie, których obecność mogłaby nasilić ataki duszności.

Osoby starsze niejednokrotnie ze względu na pogarszający się stan zdrowia spędzają w łóżku nie tylko noce, ale również odpoczywają w nim w ciągu dnia. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup materaca termoelastycznego, czyli wykonanego z pianki dostosowującej się do pozycji ciała śpiącego pod wpływem temperatury. Materiał ten może zmniejszać dolegliwości bólowe, wywołane przykładowo rozwijającym się stanem zapalnym. W miejscu zmienionym chorobowo ciało ma wyższą temperaturę, więc materiał głębiej się zapada zmniejszając nacisk. Pianka VISCO bardzo dobrze sprawdzi się, gdy użytkownik zmaga się z kłopotami ze strony układu krążeniowego. Porowata struktura materiału poprawia krążenia krwi w organizmie. Pianka termoelastyczna redukuje naciski i doskonale sprawdza się w profilaktyce przeciwodleżynowej.

W sypialni seniora dobrze sprawdzi się również pianka wysokoelastyczna, która podobnie jak wyżej wymienione materiały zapewnia właściwe podparcie kręgosłupa i i może być używana przez osoby długo przebywające w łóżku. Co ważne, materace lateksowe, termoelastycznej i wysokoelastyczne mogą być stosowane na stelażach regulowanych.

Dodaj komentarz