Dobry materac dla dziecka – co to znaczy?

Nowy członek rodziny to wielka radość, ale małemu człowiekowi należy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. W pierwszych latach życia niezwykle ważny jest dobór materaca. Dzieci spędzają o wiele więcej godzin dziennie w łóżku niż dorośli, a biorąc pod uwagę fakt, że ich układ szkieletowy rozwija się, nieodpowiedni materac może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. 

Dobry materac to taki, który zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu i wygodę. W przypadku niemowląt lepiej wybrać materac twardszy. Powierzchnia zbyt miękka sprawia, że układ szkieletowy zatraca naturalne krzywizny. Kręgosłup odkształca się, a mięsie zmuszone są do nadmiernego wysiłku. Najlepiej sprawdzą się materace piankowe, które nie tylko podpierają ciało dziecka, ale chronią również przed gromadzeniem się i rozwojem alergenów w posłaniu. Dobrym rozwiązaniem będą modele poliuretanowe z warstwą komfortu wykonaną z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej. Mata kokosowa również dobrze się sprawdzi, a dzięki świetnym właściwościom cyrkulacyjnym będzie odprowadzała wilgoć i chroniła maluszka przed przegrzaniem i nadmiernym poceniem. Pianka poliuretanowa jest materiałem stosunkowo tanim, więc w razie zniszczenia materac można wymienić bez większego uszczerbku dla budżetu domowego. Pianki wysokojakościowe to inwestycja na dłużej, gdyż mają o wiele lepszą żywotność. Lateks czy pianka wysokoelastyczna doskonale podtrzymują kształtujący się kręgosłup. Materiał termoelastyczny odkształca się pod wpływem temperatury ciała, otula ciało, dzięki czemu mięśnie mogą odpocząć jeszcze intensywniej niż na innych posłaniach. Grono ludzi uważa to jednak za wadę, gdyż u maluchów mięśnie powinny pracować, celem zapewnienia właściwego podparcia kręgosłupa. Kupując materac dla niemowlaka lepiej unikać materacy sprężynowych, nawet najlepszych modeli z formatki pocket. Ich zalety opierają się, bowiem na działaniu pojedynczych sprężyn, które dostosowują się do ciała pod wpływem nacisku. Małe dzieci są zbyt lekkie, wkład materaca, więc nie pracuje a co za tym idzie nie zapewnia właściwego podparcia.

Starsze dzieci mogą również korzystać z materacy piankowych. Kiedy pociecha wchodzi w okres szkolny, czyli ok. 6. roku życia, nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić posłanie na bardziej miękkie. Jeśli dziecko nie ma kłopotów z alergią możemy wybrać do jego łóżka materac bonellowy. Ich powierzchnia, bez względu na obicie, nie jest nigdy zbyt miękka, ciało będzie miało odpowiednie podparcie. Modele bonellowe należą do najtrwalszych modeli. Będą, więc bardzo długo opierały się skokom i przewrotom dokonywanym na ich powierzchni przez małego użytkownika. Lepiej unikać materacy kieszeniowych, szczególnie tych uwzględniających strefy twardości. By korzystać z ich właściwości trzeba dobierać odpowiednią pozycję na posłaniu, co może być trudne w przypadku dziecka.

Dodaj komentarz