Jak dobrać materac dla dziecka?

Jak dobrać materac dla dziecka?
4.8 ilość ocen: 4

Wybór materaca dla dziecka jest niezwykle ważny. Źle dobrane posłanie może pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie nawet osobie dorosłej, trudno, więc dziwić się, że w przypadku malucha ten wpływ jest jeszcze większy. Kiedy w naszym domu pojawia się maluszek musimy kupić mu nowy, dobry materac. Dlaczego nowy?

Otóż, dlatego, że nawet w dany z najlepszymi intencjami używany materacyk może stanowić zagrożenie dla naszego malucha. Przede wszystkim użytkowane przez inne dziecko posłanie może posiadać odkształcenia dostosowane do kształtu ciała i ulubionej pozycji tamtego bobasa. Być może nie są one widoczne gołym okiem, lecz spędzając na takiej powierzchni długie godziny nasza pociecha z pewnością je odczuje i to być może dość boleśnie. Druga kwestia to sprawa higieny. Na starym materacu i w jego wnętrzu mogą znajdować się pozostałości potu, martwego naskórka czy innych zanieczyszczeń natury organicznej poprzedniego użytkownika. Jeśli posłanie nie było właściwie przechowywane mogły w nim rozwinąć się pleśnie, roztocza, grzyby, bakterie czy nawet pluskwy.

Wiemy, zatem już, że materacyk dla bobasa powinien być nowy. Co jednak kryje się pod słowem „dobry”? Mowa o posłaniu, które będzie miało właściwą twardość i zapewni wysoką higieniczność. Dla niemowląt najlepszym rozwiązaniem będą materace piankowe, gdyż masa ciała malucha jest zbyt niska by jakikolwiek wkład sprężynowy zapewnił im właściwe podparcie. Powierzchnia powinna podpierać kręgosłup dziecka by nie przeciążać układu mięśniowego, lecz jednocześnie pobudzać go do delikatnej pracy. W ten sposób układ mięśniowy będzie przygotowywał się do wysiłku podpierania układu szkieletowego w przyszłości. Jeśli nie dysponujemy nieograniczonym budżetem można zdecydować się na materac poliuretanowy, który jest dobrym wyborem. Zwłaszcza, jeśli wybierzemy model wyposażony dodatkowo w matę kokosową, która zapewnia właściwy poziom twardości i wysoką cyrkulację powietrza. Oczywiście, model poliuretanowy będzie wymagał szybszej wymiany niż inne rodzaje pianek, ale biorąc pod uwagę ich niską cenę oraz ryzyko trwałego zabrudzenia posłania przez malucha nie jest to złe rozwiązanie.

W sytuacji, gdy możemy rozdysponować większą kwotę dobrym rozwiązaniem będą materace z pianką lateksową. Uważane są one za najlepsze do sypialni maluszka. W razie zniszczenia wymiana będzie pod kątem ekonomicznym dotkliwsza niż w przypadku materacy poliuretanowych wskazane, więc jest stosowanie ochronnych pokrowców.

Niektórzy rodzice decydują się na materace termoelastyczne. Pianka VISCO przyjemnie otula malucha, lecz część opiekunów widzi w tym wadę. Mięśnie mogą, bowiem się całkowicie rozluźnić i odpocząć. Jednak jak wspomniane jest to wyżej, wskazane jest by układ mięśniowy malucha wykonywał lekki wysiłek.

Dodaj komentarz