Charakterystyka materacy wysokoelastycznych.

Charakterystyka materacy wysokoelastycznych.
4.3 ilość ocen: 3

Pianka wysokoelastyczna nazywana jest inaczej pianką HR, czyli High Resiliense Foam. Jest to nowa, lepsza wersja tradycyjnej pianki poliuretanowej. Materiał ten wykorzystywany jest zarówno, jako wkład w materacach, jak i w charakterze warstwy komfortu, na przykład w modelach kieszeniowych.

Materace wysokoelastyczne charakteryzują się wysoką elastycznością punktową. Cecha ta gwarantuje idealne dostosowanie się powierzchni materaca do naturalnych krzywizn układu szkieletowego. Odpowiednio podparty kręgosłup pozwala na odpoczynek i regenerację mięśni. Wstajemy wypoczęci i wolni od dolegliwości bólowych. Elastyczność punktowa to również bardzo ważna właściwość, która powinna charakteryzować materace dla dwóch osób. Materac wysokoelastyczny odkształca się jedynie w miejscu nacisku ciała, ruch nie jest odczuwalny po stronie drugiej osoby. Partnerzy nie zakłócają sobie nawzajem snu.

Doskonałą elastyczność modeli wykonanych z pianki HR można zauważyć już po krótkiej chwili. Kiedy przyciśniemy dłoń do powierzchni, materac odkształci się jedynie w miejscu nacisku. Gdy podniesiemy rękę materiał wróci do poprzedniej pozycji niemalże w tej samej chwili.

Pianka wysokoelastyczna jest materiałem idealnym dla alergików. Sam surowiec nie uczula a jego budowa zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń w głąb materaca. Kurz sam stanowi źródło alergii, a w połączeniu z martwym naskórkiem i wilgocią, mógłby stwarzać bardzo dobre warunki do rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i roztoczy. Dzięki swoim właściwościom, pianka HR znacząco wpływa na zachowanie higieniczności posłania.

Materiał ten może być z powodzeniem stosowany w łóżeczkach dzieci, nawet noworodków. Materace te, dzięki wysokiej żywotności i wytrzymałości (pod tym kątem ustępują jedynie piance lateksowej), świetnie sprawdzają się na stelażach regulowanych. Pianka jest lekka, więc nie stanowi żadnej przeszkody w stosowaniu mechanizmu. Materac łatwo jest podnieść i przewrócić. Jest to zalecane, co trzy do sześciu miesięcy, by zmniejszyć ryzyko szybkiego odkształcenia się materaca w miejscu, gdzie spoczywają cięższe partie ciała. Kłopotu nie będzie stanowić również stawianie posłania celem przewietrzenia.

Istnieje możliwość nabycia materaca wysokoelastycznego, którego budowa podzielona jest na strefy twardości. W modelach takich powierzchnia podzielona jest na części twarde (mające zapewnić dodatkowe podparcie cięższym partiom ciała) i bardziej miękkie. Zapobiega to nadmiernemu zapadaniu się, na przykład bioder, co jeszcze lepiej wpływa na zachowanie zdrowego ułożenia kręgosłupa. Można wybrać model z trzema, pięcioma i siedmioma strefami twardości. Pianka HR jest niezwykle przewiewnym materiałem, a dzięki profilującym nacięciom modele ze strefami twardości, jeszcze lepiej przepuszczają powietrze. Materace wysokoelastyczne dobrze odprowadzają wilgoć z wnętrza posłania i zapewniają uczucie świeżości i mniejszą potliwość użytkownikowi.

Dodaj komentarz