Charakterystyka materacy poliuretanowych.

Charakterystyka materacy poliuretanowych.
Oceń ten artykuł

Materace poliuretanowe są na wyposażeniu sypialni od lat. Pianka występuje zarówno w charakterze wkładu, jak i warstwy komfortu, na przykład w modelach sprężynowych. Można nabyć też poliuretanowe materace nawierzchniowe, które chronią łóżko przed zabrudzeniami oraz wyrównują powierzchnię. Pozwalają, więc dłużej, wygodnie użytkować stare łóżko. 

Jedną z największych zalet, o których mówi się opisując materace z pianki poliuretanowej, jest niska cena. Dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem dla osób, których budżet jest ograniczony. Modele takie są wykorzystywane, jako posłanie tymczasowe, lub po prostu regularnie wymieniane w razie zniszczenia. Sposób ten jest szczególnie popularny, gdy mówimy o materacach dla dzieci. W razie pojawienia się odkształceń lub zamoczenia posłania przez malucha, bez wielkiego uszczerbku dla portfela można zapewnić pociesze nowy materac.

Pianka poliuretanowa jest materiałem dającym dobre podparcie kręgosłupa i wygodny sen. Dobrze sprawdza się również na łóżkach podwójnych. Materac pracuje w miejscu nacisku, nie odkształca się cała powierzchnia. Świadczy to o elastyczności punktowej materiału.

Materace z tego surowca można polecić osobom, które zmagają się z alergiami. Pianka poliuretanowa jest materiałem syntetycznym, nie stanowi, więc pożywki dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Surowiec ten jest przewiewny, więc w posłaniu nie gromadzi się wilgoć. Co więcej, budowa materacy poliuretanowych nie pozwala na wchłanianie kurzu i zanieczyszczeń organicznych, na przykład martwego naskórka. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w naszym łóżku nie rozwijają się bakterie, grzyby, pleśnie ani roztocza. Dawniej zdarzało się, że sam materac był przyczyną reakcji uczuleniowych. Spowodowane one były środkami chemicznymi, stosowanymi do produkcji pianki. Dzięki postępowi technologii i surowym normom, które muszą spełniać materiały w materacach, dzisiaj ryzyko reakcji alergicznych nam nie grozi.

Głównym zarzutem, jaki stawi się materacom poliuretanowym jest ich stosunkowo niska żywotność. W rzeczywistości są one dość wytrzymałe, jednak w porównaniu z modelami bonellowym można powiedzieć, że służą krótko. Pianka poliuretanowa wypada również słabo, kiedy zestawimy ją z pianką termoelastyczną, wysokoelastyczną czy lateksową. Pamiętajmy jednak, że materace lateksowe są w użyciu długi czas, a postęp technologii zapewnia dostępność nowych, lepszych materiałów w każdej dziedzinie życia. Nie oznacza to, że stare rozwiązania są złe. Dzięki niskiej cenie pianka poliuretanowa może być lepszym rozwiązaniem, na przykład, gdy mamy w domu szczeniaka albo kocię. Z zakupem droższego materaca, z lepszych gatunkowo pianek, lepiej zaczekać do czasu, gdy będziemy mieć pewność, że pupil nauczył się, gdzie należy się załatwiać. Również w przypadku pogryzienia czy podrapania, mniejszym kłopotem będzie wymiana modelu poliuretanowego.

Nie należy zapominać, że wybierając materac będący połączeniem wkładu kieszeniowego czy z wysokogatunkowych pianek i pianki poliuretanowej, będziemy mogli cieszyć się dobrymi właściwościami za niższą cenę.

Dodaj komentarz