Charakterystyka materacy kieszeniowych.

Materace kieszeniowe, można znaleźć również pod nazwą formatka pocket, to ulepszona wersja wkładu bonellowego.

W tych modelach zamiast systemu klepsydrowatych sprężyn, tworzących jednolitą powierzchnię, wkład stanowi mnóstwo walcowatych sprężynek zamkniętych w indywidualnych kieszonkach. Posłanie ugina się jedynie w miejscu nacisku, co określane jest terminem elastyczności punktowej. Właściwość ta gwarantuje idealne dostosowanie się powierzchni materaca do ciała, bez względu na obraną przez użytkownika pozycję. Naturalne krzywizny kręgosłupa są zachowane, dzięki czemu mięśnie grzbietu i szyi mogą odpocząć i zregenerować się. Indywidualna praca sprężyn sprawia również, że materace kieszeniowe są świetnym rozwiązaniem na łóżko dla pary. Zmiana pozycji przez jedną osobę, nie jest odczuwana przez partnera.

Przed zakupem warto zapamiętać, że im większa ilość sprężyn na metrze2 posłania, tym lepsze właściwości materaca pod względem komfortu i właściwości zdrowotnych. Kupując model Pocket, czyli 272 sprężyny/m2 zapewniamy sobie dobre podparcie ciała i wygodę. Wariant Multipocket gwarantuje nam 508 sprężyn/metr2 materaca. Jeżeli nie ograniczają nas finanse i chcemy cieszyć się niepowtarzalnym komfortem i zdrowym snem, warty rozważenia jest model Luxpocket. Na 1 metrze2 posłania znajduje się aż 1000 indywidualnie pracujących sprężyn.

Jeżeli bardzo dużą wagę przywiązujemy do kondycji naszego układu szkieletowego można zastanowić się nad materacem kieszeniowym, w którym uwzględnione są strefy twardości. W modelach takich powierzchnia posłania podzielona jest na części bardziej i mniej twarde. Te pierwsze mają za zadanie dodatkowo zapobiegać nadmiernemu zapadaniu się cięższych odcinków ciała, które mogłoby skutkować zaburzeniem prawidłowych krzywizn układu szkieletowego. Dostępne są modele uwzględniające trzy, pięć i, uważane za najbardziej optymalne, siedem stref twardości.

Materace kieszeniowe mogą mieć warstwę komfortu wykonaną z wielorakich materiałów. Wybierając piankę termoelastyczną, lateksową lub wysokoelastyczną, zapewniamy sobie maksymalne podparcie ciała i komfort. Będą stanowić też dodatkowo chronić materac przed zanieczyszczeniami i alergenami. Surowiec lateksowy i wysokoelastyczny znacząco zwiększają żywotność posłania. Pianka termoelastyczna z kolei, niesie ze sobą bardzo dobre właściwości przeciwodleżynowe. Materiał ten łagodzi ból i poprawia krążenie. Mata kokosowa zapewni bardzo dobrą cyrkulację powietrza w materacu.

Materace kieszeniowe powinny być stosowane ze stelażami elastycznymi. Z powodu jednak na spory ciężar, nie poleca się stosowania ich na ramach z mechanizmem, na przykład schowkiem na pościel. Formatka pocket nie powinna być stosowana na stelażach regulowanych, gdyż zginanie sprężyn może spowodować ich trwałe zniekształcenie. Z tego powodu lepiej też unikać stawiania materaca na boku, w żadnym wypadku nie należy się w takiej sytuacji o niego opierać.

2 komentarze

  • Eliza

    3 stycznia 2017

    Mam pytanie do autorów bloga lub innych osób znających się na materacach. Aktualnie szukam materaca i interesuje mnie zakup materaca kieszeniowego. Czy istnieją materace kieszeniowe bez stref twardości? W większości artykułów jakie czytam pisze, że może być 3 czy 7 stref twardości, ale ja bym wolała materac który jest jednolity i nie ma stref twardości, tylko na całej powierzchni po obydwóch stronach ma taką samą twardość. Czy istnieją takie typy materaców? Może jakieś konkretne modele możecie podać?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz