Wady i zalety formatki pocket

Formatka pocket jest nowocześniejszym wariantem materaca sprężynowego. Sprężyny w kształcie walców zamknięte są w indywidualnych kieszonkach. Zapewnia to wysoką elastyczność punktową, pracują tylko te elementy, na które działa ciało. Gwarantuje to komfort użytkowania, nawet wtedy, gdy materac służy dwóm osobom. Ruchy ciała nie przenoszą się po powierzchni posłania. Inną, obiektywnie istotniejszą, zaletą elastyczności punktowej, jest bardzo dobre dostosowywanie się do pozycji ciała śpiącego. Sprężyny uginają się w sposób, który gwarantuje naturalne ułożenie kręgosłupa. Zachowanie naturalnej pozycji układu szkieletowego pozwalają mięśniom odpocząć. Rzadziej zmieniamy pozycję podczas snu. By zoptymalizować dobroczynne działanie materaca na nasz kręgosłup warto wybrać odpowiednie obicie. Najlepiej sprawdzą się dobrej jakości pianki, na przykład, lateksowa lub wysokoelastyczna. Nie tylko poprawią podparcie i komfort naszemu ciału, ale też zapewnią dłuższą żywotność materaca. 

Dzięki zastosowaniu różnej grubości drutu, formatki pocket mogą posiadać siedem stref twardości. Dzięki nim, bez względu na pozycję, w której śpimy, cięższe partie naszego ciała nie będą się zbyt mocno zapadać. Powala to skuteczniej utrzymać naturalne krzywizny kręgosłupa podczas snu.

Jakość materaca zależy nie tylko od wierzchniej warstwy. Wkład pełni kluczową rolę. Formatka pocket może występować w trzech wariantach, w zależności od ilości sprężyn na metr kwadratowy posłania. Im większa ich ilość, tym lepsza jakość i elastyczność materaca. Pocket oznacza 272 sprężyny/m2, typ Multipocket to 508 sprężyn/m2 , a Luxpocket gwarantuje aż 1000 sprężyn/m2.

Materace kieszeniowe są, niestety, dosyć ciężkie. Spowodowane jest to sporą ilością drutu, który spoczywa wewnątrz. Może to utrudniać podnoszenie. Warto jednak raz na 3 miesiące, a najrzadziej raz na pół roku odwracać materac. Zagwarantuje to równomierne zużycie posłania i wydłuży jego żywotność. Kłopotliwe może być również przesuwanie łóżka z materacem czy korzystanie z podnoszonego schowka. Formatka pocket nie powinna być stawiana w pozycji stojącej, a jeśli jest to konieczne, szczególnie należy uważać by się wtedy o nią nie opierać. Grozi to trwałym odkształceniem sprężyn. Z tego samego powodu materace kieszeniowe nie powinny być używane na stelażach ruchomych. By chronić formatkę pocket przed zniszczeniem należy stosować stelaże elastyczne, o dość gęstym rozstawie listew. Wybierając model kieszeniowy, szczególnie Multipocket i Luxpocket, musimy liczyć się z dość sporym wydatkiem.

Osoby zmagające się z alergią powinny zastanowić się nad materacem z wysokojakościowej pianki. Między sprężynkami pozostaje bowiem sporo miejsca, w których zbierać może się kurz i martwy naskórek. Stwarza to dobre warunki do rozwoju roztoczy, których odchody mogą bardzo mocno uczulać.

Dodaj komentarz