Materiały tworzące materac – pianka termoelastyczna.

Pianka termoelastyczna jest jednym z najnowszych surowców wykorzystywanych do produkcji materacy. Przed naukowcami pracującymi w NASA postawiono zadanie wynalezienia materiału, którego zadaniem byłoby zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu astronautom podczas podróży w kosmos. W ten sposób w latach 70.XX wieku powstała pianka termoelastyczna.

Inne nazwy, pod którymi można znaleźć ten materiał to: lazy foam, czyli pianka leniwa, memory foam – pianka z pamięcią, czy w końcu: pianka VISCO.

Materiał ten charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością punktową. Właściwość ta gwarantuje, że materac odkształca się tylko w miejscu, gdzie spoczywa ciało. Bez względu na ulubioną pozycję do snu, kręgosłup ma zapewnione optymalne podparcie. Mięśnie mogą odpocząć, gdyż układ szkieletowy zachowuje naturalne krzywizny. Elastyczność punktowa to również niezwykle istotna cecha, gdy szukamy materaca dla pary. Nawet w sytuacji, gdy waga partnerów znacząco się od siebie różni każda z osób ma zapewniony zdrowy, wygodny i nieprzerywany ruchami drugiego użytkownika sen. Wielu rodziców wybiera piankę termoelastyczną do łóżeczka dziecięcego. Rozwiązanie to ma jednak również swoich przeciwników. Materiał ten daje dobre podparcie, ale fakt, że mięśnie dzięki temu odpoczywają może być uznany za wadę. Rozwijający się układ mięśniowy powinien, bowiem pracować i rozwijać się, by móc stanowić podparcie dla kręgosłupa.

Pianka VISCO jest materiałem o nadprzeciętnych właściwościach ortopedycznych i przeciwodleżynowych. Bardzo dobrze sprawdza się, gdy korzystająca z posłania osoba musi spędzać wiele czasu w łóżku. Pianka termoelastyczna sprawdza się na stelażach regulowanych. Warto, więc przemyśleć jej zakup, gdy szukamy materaca dla rekonwalescenta lub osoby starszej. Materiał ten dostosowuje się do ciała pod wpływem wydzielanego ciepła. Daje użytkownikowi miłe uczucie otulenia. Jeżeli zmagamy się z bólem, pianka leniwa może łagodzić nieprzyjemne doznania. W miejscu rozwijania się stanu zapalnego temperatura jest wyższa, materiał mocniej się odkształca, co zmniejsza nacisk na daną część ciała i redukuje ból. Pianka termoelastyczna nie pozwala na nadmierny ucisk, nawet cięższych partii ciała. W połączeniu z porowatą strukturą materiału korzystnie wpływa to na krążenie krwi w organizmie.

Pianka leniwa jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Sam surowiec nie powoduje uczuleń, a budowa materiału zapobiega gromadzeniu się kurzu i zanieczyszczeń organicznych. Roztocza, pleśń, grzyby i bakterie nie mają, więc środowiska do rozwoju.

Pianka termoelastyczna jest materiałem, który może być stosowany, jako wkład materaca. Można również wybrać model sprężynowy (bonellowy lub kieszeniowy), w którym surowiec ten stanowi warstwę wierzchnią. Można również nabyć materac będący połączeniem pianki termoelastycznej z pianką wysokoelastyczną, lateksową lub poliuretanową.

Dodaj komentarz