materac miękki czy twardy

Materac – miękki czy twardy?

Wokół materacy narosło wiele przesądów. Najbardziej powszechny mówi, że posłanie zdrowe musi być twarde. Z drugiej strony, łóżko bardzo miękkie uważano za symbol wygody i luksusu. Gdzie, więc znajduje się prawda? Jak zwykle, po środku.

Materac by zapewniać zdrowe podparcie dla naszego ciała musi być odpowiednio twardy. Podstawowym kryterium, które należy brać pod uwagę jest masa ciała użytkownika. Zakłada się, że materace miękkie, oznaczane, jako H1 zapewnią zdrowy i wygodny sen osobom, których waga nie przekracza 60 kg. Modele średnio twarde, czyli H2 to dobry wybór dla ludzi, których ciężar ciała waha się między 60 a 80 kg. Materace twarde, które opatrzone są oznaczeniem H3, sprawdzą się w przypadku osób w przedziale wagowym 80 a 110 kg. Powyżej tej liczby najlepsze będą materace bardzo twarde, czyli H4. Są to, oczywiście, wyznaczniki poglądowe. Duże znaczenie mają również nasze osobiste preferencje i przyzwyczajenia. By materac był odpowiednio twardy do naszych potrzeb, warto wziąć również pod uwagę wzrost. Ma to szczególne znaczenie, gdy nasza waga oscyluje blisko którejś granicy. Będąc osobami wysokimi możemy zdecydować się na model bardziej miękki, gdyż masa ciała rozkłada się na większej powierzchni. Niebagatelny wpływ może mieć również pozycja, w której preferujemy spać. Jeśli kładziemy się na boku lepiej wybrać materac bardziej miękki i elastyczny, niż wymagałoby tego spanie na plecach. By sprawdzić czy posłanie nie będzie zbyt miękkie czy za bardzo twarde dobrze przetestować je jeszcze w sklepie. Jeśli położymy się na wznak i podczas próby wsunięcia dłoni pod część lędźwiową kręgosłupa nie poczujemy zbytniego oporu, dany model jest zbyt twardy. Jeśli opór z kolei jest spory, materac jest dla nas za miękki.

Posłanie bardzo twarde wymusza niejako tę pozycję. Jednak nie zapewnia odpowiedniego podparcia. Kręgosłup, by zachować naturalne krzywizny, musi być podtrzymywany pracą mięśni. Może to zakończyć się bólem, a przy długim użytkowaniu trwałym odkształceniem kręgosłupa. Co więcej, zbyt twarda powierzchnia może powodować ucisk, szczególnie na cięższe partie ciała. W tej sytuacji użytkownik może zacząć zmagać się z dolegliwościami ze strony układu krążeniowego.

Materac zbyt miękki, w użytkowaniu wcale nie należy do wygodnych. Ciało zbytnio się zapada, nadając kręgosłupowi nienaturalną pozycję. Wzmaga to pracę mięśni. Jednym z korzyści z nocnego odpoczynku powinien być powrót kręgów na swoją pozycję. Z powodu zbyt miękkiego materaca przestrzenie międzykręgowe nie mogą korygować zmian zachodzących podczas całodniowego wysiłku.

By zmaksymalizować dopasowanie twardości materaca do ciała można wybrać model, który podzielony jest na strefy. Optymalne podparcie zapewniają modele z siedmioma strefami. Posiadają one, naprzemiennie, partie twardsze, które gwarantują optymalne podparcie cięższych części ciała i odcinki bardziej miękkie. Dzięki temu rozwiązaniu biodra czy ramiona nie zapadają się nadmiernie, więc zachowujemy naturalne ułożenie kręgosłupa.

2 komentarze

Dodaj komentarz