Krótki przewodnik po materiałach w materacach

Kupując materac możemy wybierać wśród wielu materiałów. Jeśli nie do końca wiemy, na jaki surowiec się zdecydować poniżej znajduje się krótki opis.

Filc tapicerski to sztywny i trwały materiał stanowiący ochronę w materacach sprężynowych. Jego zadaniem jest zapobieganie przebijaniu się pojedynczych drutów na zewnątrz, dodatkowo amortyzuje system sprężyn i wycisza dźwięk pracującego wkładu. Filc stanowi również dodatkowe utwardzenie materaca. Jest to szczególnie ważne, gdy posłanie służy osobie cięższej.

Owcza wełna jest w 100% naturalnym surowcem, pozyskiwanym z runa. Sprawdza się zarówno w materacach sprężynowych, jak i piankowych. Wełna polecana jest alergikom (z wyłączeniem uczulenia na owcze runo), gdyż jest materiałem dobrze odprowadzającym wilgoć i chroniącym przed rozwojem alergenów. Bardzo dobrze sprawdza się, gdy użytkownik zmaga się dolegliwościami reumatologicznymi. Owcza wełna dobrze wpływa na krążenie krwi i znana jest z właściwości termoregulacyjnych.

Mata kokosowa to również materiał w pełni naturalny, pozyskiwany z łupiny orzecha kokosowego. Bardzo dobrze utwardza posłanie i wydłuża jego żywotność. Mata jest niezwykle przewiewna. Materiał ten może być stosowany przez alergików. Surowiec ten spotyka się zarówno w materacach z wkładem sprężynowym, jak i piankowym.

Hydrożel to materiał, na który warto zwrócić uwagę, gdy mamy kłopot z przegrzewaniem się w nocy i dokucza nam nadmierna potliwość. Materiał ten zapewnia uczucie świeżości, obniżając temperaturę ciała o 3°C.

Pianka wysokoelastyczna może również występować pod nazwą pianki HR (High Resiliense Foam). Materiał ten zapewnia bardzo dobre podparcie kręgosłupa, sprawdza się zarówno na łóżkach pojedynczych, jak i tych, które służą dwóm osobom. Pianka może stanowić wkład lub warstwę komfortu, na przykład w materacu sprężynowym. Jest bardzo wytrzymałym materiałem o właściwościach antyalergicznych.

Pianka termoelastyczna, inaczej nazywana pianką z pamięcią (memory foam), leniwą (lazy foam) lub VISCO. Materiał stworzono w latach 70. XX wieku, w laboratoriach NASA. Miał służyć astronautom w przestrzeni kosmicznej. Pianka VISCO jest hipoalergiczna, gwarantuje optymalne podparcie ciała. Podobnie jak pianka HR wykazuje wysoką elastyczność punktową. Świetnie sprawdza się, jako posłanie dla osób z kłopotami zdrowotnymi, wykazuje nieprzeciętne działanie przeciwodleżynowe.

Pianka lateksowa to połączenie lateksu naturalnego i syntetycznego. Po wykluczeniu uczulenia na sam materiał, świetnie sprawdza się, jako posłanie dla alergików. Daje bardzo dobre podparcie układu szkieletowego. Może być stosowana na łóżku dla pary. Ma największą żywotność ze wszystkich materiałów.

Pianka poliuretanowa może być obłożeniem lub wkładem materaca. Połączenie jej z lepszymi gatunkowo piankami znacznie zwiększa żywotność i utwardza posłanie. Pianka poliuretanowa daje dobre podparcie kręgosłupa, jest jednak materiałem o stosunkowo niskiej odporności na odkształcenia. Jej dużą zaletą jest niska cena. Pianka często znajduje zastosowanie w materacach dziecięcych.

Dodaj komentarz