Czym rożni się elastyczność punktowa od elastyczności powierzchniowej?

Czym rożni się elastyczność punktowa od elastyczności powierzchniowej?
5 ilość ocen: 1

Jedną z najważniejszych cech, na którą powinniśmy zwracać uwagę przy doborze materaca jest rodzaj elastyczności, jaką wykazuje. Pod tym kątem wyróżnia się dwa rodzaje materacy. Do pierwszej zaliczają się materace bonellowe. Ich powierzchnia charakteryzuje się elastycznością powierzchniową. Elastyczność punktowa to z kolei cecha, która wyróżnia modele kieszeniowe oraz wykonane z pianek. 

Praca, jaką wykonuje powierzchnia w formatce bonellowej, jest ściśle związana z systemem sprężyn stanowiących wkład materaca. Zwoje są, bowiem połączone drutem w jednolitą całość. Pod wpływem nacisku odkształceniu ulega cała płaszczyzna. Ta właściwość nazywana jest właśnie elastycznością powierzchniową. Z jej powodu modele bonellowe nie są uznawane za odpowiednie do podwójnych łóżek. Kiedy śpimy z partnerem, każdy nasz ruch jest odczuwany przez drugą osobę. I odwrotnie, gdy drugi użytkownik materaca zmieni pozycję, spowoduje to zmianę ułożenia materaca również pod nami. Z tego powodu trzeba na nowo szukać ustawienia ciała pozwalającego nam na wygodny sen. Przy elastyczności powierzchniowej już samo uczucie falowania całego posłania, powstałe przy ruchu jednej z osób, jest powodem dużego dyskomfortu. Nie można jednak całkowicie demonizować materaca bonellowego. Dzięki temu, że nacisk powoduje pracę wszystkich sprężyn, nie występuje problem nadmiernej eksploatacji tylko jednego odcinka posłania. Żywotność modelu bonellowego jest, więc bardzo duża, potrzeba długiego czasu nim powstaną trwałe odkształcenia. Z tego powodu, często kupowane są dla starszych dzieci, lubiących traktować łóżko, jako plac zabaw. Elastyczność powierzchniowa to również cecha, która zapewnia ochronę przed nadmiernym zapadaniem się nawet użytkownika o dużej wadze.

Elastyczność punktowa to właściwość materaca sprawiająca, że powierzchnia ugina się jedynie w miejscu nacisku. Jak już wspomniano wyżej, występuje w materacach kieszeniowych, oraz modelach z pianek: termoelastycznej, poliuretanowej, wysokoelastycznej i lateksowej.  Cecha ta pozwala nam cieszyć się optymalnym podparciem ciała. Naturalne krzywizny kręgosłupa są zachowane. Jest to niezwykle istotne, gdyż zaburzenie prawidłowego kształtu układu szkieletowego pociąga za sobą intensywną pracę mięśni, które w trakcie snu powinny odpoczywać. W przeciwnym razie, zamiast wstawać wypoczęci, budzimy się z bólem i uczuciem „połamania”. Elastyczność punktowa jest niezwykle istotna, gdy materac ma służyć małemu dziecku. Układ szkieletowo-mięśniowy niemowlęcia intensywnie się rozwija. Gdy posłanie malucha wykazuje się odpowiednią twardością i elastycznością punktową, można mieć pewność, że kręgosłup nie jest narażony na przeciążenia mogące zaburzyć prawidłowe ukształtowanie. Właściwość ta jest również bardzo istotna, gdy posłanie ma służyć dwojgu użytkownikom. Jeżeli materac ugina się jedynie w miejscu nacisku, nawet intensywny ruch, nie jest odczuwany po stronie partnera. Powierzchnia nie faluje i nie odkształca się w sposób, zmuszający drugą osobę do zmiany pozycji.

Podsumowując, materace bonellowe, czyli te charakteryzujące się elastycznością powierzchniową będą dobrym rozwiązaniem dla osób śpiących w pojedynkę, szukających wytrzymałego posłania. Elastyczność punktowa to właściwość, która zapewni i wygodny sen, nawet, gdy materac służy parze.

Dodaj komentarz