Materac bonellowy LUISA sleep o'clock

Co to jest elastyczność powierzchniowa?

Elastyczność powierzchniowa to cecha materaca, która sprawia, że pod wpływem nacisku pracuje cała jego powierzchnia. Właściwość ta występuje w modelach bonellowych za sprawą zastosowanego w nich wkładu.

W tego typu materacach sprężyny skręcone są w kształt klepsydr i za pomocą drutu zostają połączone tworząc jednolitą powierzchnię. Z tego względu pod wpływem ciała użytkownika odkształceniu ulega cała płaszczyzna. Dzięki elastyczności powierzchniowej siła oporu stawianego przez system sprężyn jest adekwatna do ciężaru użytkownika. Co za tym idzie, im większa jest masa ciała śpiącego, tym silniej formatka bonellowa ten ciężar wypiera.

Materace wykazujące się elastycznością powierzchniową nie są polecane, jako posłania dla par, gdyż każdy ruch użytkownika powoduje efekt falowania i jest odczuwany na całej płaszczyźnie. Śpiące osoby zmieniając pozycję mogą zakłócać sobie nawzajem wypoczynek.

Jest to jednak tylko jedna strona medalu. Elastyczność powierzchniowa nadaje materacowi wyjątkowej wytrzymałości. Nacisk ciała użytkownika dzięki systemowi połączonych sprężyn obciąża każdą z nich. Ciężar rozprowadzony jest równomiernie, więc nie występuje kłopot nadmiernego zapadania się śpiącego, nawet w sytuacji, gdy osoba należy do osób tęższych. Dzięki elastyczności powierzchniowej żadna ze sprężyn nie jest poddana nadmiernemu przeciążeniu, więc wkład nie zapada się nawet w miejscach, gdzie spoczywają cięższe partie ciała. Nadaje to posłaniu dużą odporność na odkształcenia.

Na materac cechujący się elastycznością powierzchniową powinny zdecydować się osoby śpiące w pojedynkę. Są to modele polecane singlom i nastolatkom. Wkład bonellowy, wykazujący się elastycznością powierzchniową, jest stosowany raczej w posłaniach o większej twardości. W połączeniu z bardzo dobrą wytrzymałością sprawia, że materace te są polecane użytkownikom, którzy należą do osób tęgich. Materace bonellowe uchronią śpiących przed zapadaniem się, mogącym powodować dyskomfort. Co więcej, dobra elastyczność powierzchniowa daje gwarancję, że materac nie zniszczy się w krótkim czasie. Żadna ze sprężyn nie jest mocniej eksploatowana niż inne, więc nie ma ryzyka pękania i wystawania pojedynczych drutów mogących powodować nawet rany. Materac bonellowy, dzięki elastyczności powierzchniowej, stanowi rozwiązanie stosunkowo tanie, ale będące inwestycją na długi czas.

Na materac, na którym ciężar rozprowadzany jest po całej płaszczyźnie, z powodzeniem mogą zdecydować się również rodzice dzieci w wieku szkolnym. Około 7 roku życia układ szkieletowy dziecka jest wystarczająco rozwinięty, a waga ciała dostatecznie duża, by wkład bonellowy zapewnił śpiącemu właściwe podparcie. W tym wypadku istotna dla opiekunów może okazać się wytrzymałość, którą materacowi nadaje elastyczność powierzchniowa. Dzieci w wieku szkolnym są zazwyczaj bardzo ruchliwe i chętnie używają łóżka w charakterze trampoliny czy maty do ćwiczeń.

Dodaj komentarz