Wzrost partnerów, a dobór materaca.

Wybierając materac, który ma służyć parze trzeba dobrać jego właściwości tak, by zapewniał wygodny i zdrowy sen obojgu użytkownikom. Spora różnica wzrostu możne okazać się bardziej kłopotliwą kwestią, niż to by się wydawało w pierwszej chwili.

Oczywistym jest, że długość materaca musi być dopasowana do wzrostu wyższej osoby. Niedopuszczalne jest, by użytkownik zmuszony był spać z podkulonymi nogami czy skazywał się na ich wystawanie poza obręb łóżka. Zakłada się, że długość materaca powinna być o 20 cm dłuższa niż wynosi wzrost. Jeśli wyższy z partnerów osiągnął wysokość 190 cm, materac powinien mierzyć 210 cm.

Wyższy wzrost wiąże się, zazwyczaj, z większą masą ciała. Od wagi, w dużym stopniu, uzależnia się twardość materaca. Przy dużej różnicy wagi można wybrać dwa oddzielne modele, dostosowane indywidualnie do potrzeb każdego z użytkowników. Jeżeli jednak para preferuje jeden, wspólny materac wzrost może być dodatkowym czynnikiem branym pod uwagę przy doborze twardości. Z założenia, w takiej sytuacji powinno się wybrać posłanie dostosowane do cięższej osoby. Jeżeli jednak jeden użytkowników waży, przykładowo 70 kg, optymalny materac jest średnio twardy (H2). Osoba cięższa, ważąca 98 kg powinna spać na materacu w wersji H3, czyli twardym. Jeśli jednak użytkownik ten jest wysoki, ciężar jego ciała będzie się rozkładał na większej powierzchni niż w przypadku człowieka niskiego o tej samej wadze. W takiej sytuacji każde z partnerów będzie odbierać, jako wygodny i dający odpowiednie podparcie, materac średnio twardy.

Na rynku można wybrać modele materacy z różną ilością stref twardości. Najczęściej spotyka się modele 3-, 5- i 7-strefowe. Powierzchnia takich posłań podzielona jest na części twardsze, mające zapewnić optymalne podparcie cięższym partiom ciała. Zapobiega to nadmiernemu zapadaniu się części lędźwiowej czy ramion. Dzięki temu podczas snu kręgosłup zachowuje naturalne ułożenie. Strefy twardości są zazwyczaj projektowane pod użytkowników o średnim wzroście. Osoby niskie, by dopasować się do stref powinny kłaść się tak, by biodra znajdowały się mniej więcej na środku łóżka. Tam znajduje się część najszersza, twarda. Osoby wysokie powinny z kolei zajmować pozycję, tak by głowa była jak najbliżej wezgłowia. Jeśli różnica we wzroście partnerów jest znaczna, ułożenie takie względem siebie może być uznane za niewygodne i niepraktyczne. Ilość stref w materacu jest jednak zazwyczaj sprawą drugorzędną. Sprawdzają się one, bowiem wtedy, gdy rzadko zmieniamy pozycję podczas snu.

Dodaj komentarz