Łóżko dla pary – jeden czy dwa materace?

Kiedy kupujemy materac dla dwóch osób musimy mieć na względzie, że jego zadaniem będzie zapewnienie komfortowego i zdrowego snu obojgu partnerom. Materac musi dodatkowo mieć ochronę przed wzajemnym odczuwaniem zmian pozycji. Kręcąc się w łóżku lub wstając w nocy możemy zaburzyć sen partnera.

Najlepszym rozwiązaniem będą, więc materace charakteryzujące się elastycznością punktową. Właściwość ta gwarantuje, że materac odkształca się tylko w miejscu nacisku ciała. Ruch nie powoduje przenoszenie się drgań po całej powierzchni, więc nie przeszkadza w śnie drugiej osoby. Elastyczność punktowa to również gwarancja, że nasze ciało, bez względu na pozycję, jaką obierzemy będzie miało zapewnione odpowiednie podparcie. Jest to niezwykle istotne, gdyż zaburzenie naturalnych krzywizn układu szkieletowego podczas snu zmusza do intensywnej pracy mięśnie. Z tego powodu moglibyśmy budzić się obolali.

Wybierając materac dla dwóch osób warto zwrócić uwagę, na jakość materiału, z którego jest wykonany. Posłanie powinno odznaczać się dużą odpornością na odkształcenia, gdyż na podwójnym łóżku narażone jest na większe obciążenia niż w przypadku użytkowania przez jedną osobę.

Najlepszymi materacami dla dwóch osób są materace kieszeniowe i te, które wykonano z wysokojakościowych pianek. Pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna i lateksowa mają dwie zalety więcej niż formatka pocket. Po pierwsze, ich budowa nie pozwala na wchłanianie zanieczyszczeń w głąb posłania. W połączeniu z dobrą cyrkulacją powietrza, która ułatwia odprowadzanie wilgoci, zabezpiecza nas to przed rozwojem alergenów. Po drugie, materace piankowe cechują się lepszą żywotnością. Szczególnie modele lateksowe i wysokoelastyczne długo opierają się zniekształceniom.

Spanie dwóch osób na jednym materacu może być jednak kłopotliwe. Szczególnie, gdy partnerzy znacząco różnią się pod kątem wagi. Jest to istotne, gdyż od ciężaru naszego ciała w głównej mierze zależy, jaka twardość materaca będzie dla nas najlepsza. Jeżeli chcemy spać na jednym materacu, można zdecydować się na model dla par, w którym posłanie podzielone jest na dwie części, z których każda ma inny stopień twardości. Jeżeli zdecydujemy się na posłanie bez takiego podziału wskazane jest wybrać twardość pod kątem osoby cięższej.

Są pary, które w takiej sytuacji decydują się na dwa mniejsze materace, dostosowane do swoich potrzeb. Jest to rozwiązanie, które ma niepodważalne zalety. Przede wszystkim każda z osób śpi na materacu zapewniającym odpowiednie podparcie kręgosłupa i wygodę. Co więcej, takie rozwiązanie przedłuża żywotność posłania. Dwa mniejsze materace będą zużywać się wolniej niż jeden większy. Mniejsze modele łatwiej jest przewracać. Jest to zalecane, co 3 do 6 miesięcy. Obracając materac warto zmieniać nie tylko „górę z dołem”, ale też stronę, na której spoczywała głowa na tę, gdzie leżały nogi. W ten sposób wydłużymy czas, zanim powstaną stałe odkształcenia. W przeciwnym razie materac stosunkowo szybko zapadłby się w miejscu, gdzie spoczywają cięższe odcinki ciała.

Dodaj komentarz