Dobór materaca dla alergików.

Alergia jest coraz częstszym problemem we współczesnym świecie. Dotknięte nią osoby muszą zachowywać dużą większość ostrożność w życiu codziennym niż ludzie niezmagający się z uczuleniem. Alergicy muszą przyłożyć większą dbałość o wystrój mieszkania i przy zakupie sprzętów. Należy, bowiem stosować takie, rozwiązania, dzięki którym w otoczeniu będzie jak najmniej miejsc i przedmiotów mogących stanowić miejsce, gdzie mogą zbierać się i rozwijać alergeny. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego materaca, gdyż w łóżku spędzamy około 1/3 doby. Nieodpowiednie lub zaniedbane posłanie może wzmóc reakcje uczuleniowe.

Osoby zmagające się z alergiami powinny zrezygnować z materacy sprężynowych. Zarówno formatka bonellowa, jak i pocket, ze względu na swoją budowę, mogą stać się składowiskiem dużej ilości kurzu i zanieczyszczeń organicznych. W środowisku takim, szczególnie, gdy do materaca dostanie się wilgoć, dobre warunki do rozwoju zyskują pleśnie, grzyby, bakterie i roztocza.

Dla alergików najbardziej polecane są materace piankowe, szczególnie te wykonane z wysokogatunkowych materiałów. Modele takie, obok właściwości antyalergicznych, posiadają wiele zalet. Użytkownicy, dzięki wysokiej elastyczności punktowej, zyskują zdrowy i wygodny sen. Bez względu na to, czy wybierzemy piankę lateksową, wysokoelastyczną czy termoelastyczną, kręgosłup będzie miał zagwarantowane odpowiednie podparcie. Elastyczność punktowa sprawia również, że modele piankowe mogą być użytkowane zarówno na łóżkach pojedynczych, jak i podwójnych. Materace piankowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane, jako posłania nawet dla malutkich dzieci. Zapewniają komfort i podparcie rozwijającemu się układowi szkieletowemu.

Dzięki budowie materiału, materace te nie pozwalają na przedostawanie się do wnętrza posłania. Kurz sam stanowi częste źródło uczuleń. Martwy naskórek stanowi z kolei pożywkę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Pianki wykazują się dużą przewiewnością. Dobra cyrkulacja powietrza zapewnia odprowadzanie wilgoci z materaca. W przeciwnym razie, w posłaniu stworzyłyby się dobre warunki do rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Pianki, w przeciwieństwie do surowców naturalnych, takich jak trawa morska, nie stanowią pożywienia dla szkodliwych mikroorganizmów.

Wybierając piankę lateksową zwracajmy uwagę, by zawartość naturalnego mleczka kauczukowego wynosiła, co najmniej 20%. Dzięki temu możemy mieć pewność, że cyrkulacja powietrza w materacu będzie odpowiednia. Przed zakupem warto jednak wykluczyć uczulenie na sam lateks. Reakcja alergiczna występuje, na szczęście, bardzo rzadko. Jeśli nie możemy wykluczyć uczulenia, warto zakupić ochronny pokrowiec. Zapobiegnie on bezpośredniemu kontaktowi ciała z materacem. W przypadku pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej, użytkowanie nie niesie żadnego zagrożenia dla alergików.

Osoby uczulone powinny stosować ochronne pokrowce i nakładki, bez względu na to, jaki rodzaj materaca piankowego wybiorą. Dzięki możliwości ich łatwego zdejmowania i prania dodatkowo zachowujemy higieniczność naszego posłania.

Dodaj komentarz