Materac dla dziecka – sprężynowy czy piankowy?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy. Jeśli jednak wybieramy model do łóżeczka dziecięcego, szczególnie niemowlaka, musimy pamiętać, że musi zapewniać wygodę i bezpieczeństwo.

Do łóżeczka noworodka najlepiej zdecydować się na materac piankowy. Modele sprężynowe dobrze spełniają swoje zadanie jedynie wtedy, gdy wkład dostosowuje się do ciała pod wpływem nacisku. Dzieci są zbyt lekkie, sprężyny nie odkształcają się pod ich ciężarem, nie stanowią, więc zdrowego podparcia dla rozwijającego się kręgosłupa. Materace piankowe lepiej spełniają swoje zadanie. Bardzo popularne są modele poliuretanowe. Często obleczone są w kolorowe, kuszące pokrowce. Dużo ważniejszy jednak, niż względy estetyczne, jest fakt, że zapewniają dobre podparcie kształtującemu się ciału dziecka. Ich żywotność jest, co prawda, krótsza niż innych materiałów, jednak dzięki niskiej cenie mogą być często wymieniane. Aby zapewnić maluchowi jeszcze lepsze warunki do snu i rozwoju, można zdecydować się na połączenie pianki poliuretanowej z innymi materiałami. Materac zyskuje nie tylko trwałość, ale i dodatkowe usztywnienie (maluchy powinny, bowiem mieć zapewnioną twardszą powierzchnię do snu). Mata kokosowa to naturalny surowiec, który bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Maluszek nie poci się intensywnie, nawet podczas upałów, a jego skóra może cieszyć się świeżością. Wysokogatunkowe pianki również mogą stanowić warstwę komfortu w modelach poliuretanowych, ale też być wykorzystywane, jako wkład. Pianka wysokoelastyczna (inaczej HR) to materiał gwarantujący dobre podparcie ciału dziecka i długą żywotność posłania. Pianka lateksowa to również niezwykle trwały materiał, uznawany jest za najlepszy pod tym kątem. Podobnie jak materace wysokoelastyczne zapewniają zdrowy i wygodny sen malucha. Decydując się jednak na taki model warto pamiętać i dwóch kwestiach. Po pierwsze, dla pełnego bezpieczeństwa zaleca się wykluczenie uczulenia na lateks. Po drugie, za dobre gatunkowo i odpowiednio przewiewne uznaje się modele, w których organiczne mleczko kauczukowe stanowi przynajmniej 20% surowca. Pianka termoelastyczna dostosowuje się do ciała pod wpływem temperatury. Zapewnia przyjemne uczucie otulenia. Jednak niektórzy rodzice rezygnują z takiego materaca, gdyż pozwala mięśniom na pełen odpoczynek. Układ mięśniowy malucha powinien pracować, by móc spełniać rolę podparcia dla kręgosłupa. Ogromną zaletą wszystkich pianek jest to, że nie pozwalają na rozwój w swoim wnętrzu alergenów takich jak roztocza, pleśnie, grzyby czy bakterie.

Kiedy nasza pociecha wchodzi w wiek szkolny, więc około szóstego roku życia, można wprowadzić do jej sypialni materac bonellowy. Oczywiście, jeśli dziecko zmaga się z alergią, lepszym rozwiązaniem będą modele piankowe. We wkładzie sprężynowym znajduje się sporo wolnej przestrzeni mogącej stanowić miejsce, gdzie zbierają się zanieczyszczenia a co za tym idzie, stać się środowiskiem rozwoju dla szkodliwych mikroorganizmów. Jeśli uczulenie nie występuje materac bonellowy dobrze się sprawdzi. Jego głównym atutem jest duża odporność na przeciążania. Nie podda się, więc zbyt szybko skokom i przewrotom małego użytkownika.

Dodaj komentarz