Łóżko dla pary – wersalka czy materac sprężynowy?

Dawniej wersalki były używane w niemalże każdym domu. Wiele osób nie wyobrażało sobie lepszego łóżka dla dwojga. Przecież takie łóżko składa się z połówek i każdy ma swoją. W teorii to dobre rozwiązanie, ale praktyka przynosi zupełnie inne opinie. 

Tradycyjne wersalki mają w swoim wnętrzu wkład sprężynowy, który tworzy jednolitą powierzchnię. Ruch przenosi się po całym posłaniu, co jest szczególnie niewygodne, gdy śpi się we dwoje. Wiercenie się jednej osoby zakłóca sen partnera. Przerwa pośrodku składanej wersalki stanowi dodatkową niedogodność. Chcąc spać blisko siebie jesteśmy skazani na zapadanie się w miejsca zgięcia mechanizmu. Tradycyjne wersalki i tapczany, bez względu czy służą nam od lat czy byłyby zakupione obecnie, stosunkowo szybko ulegają zniszczeniu. Główną, bowiem zaletą, którą pochwalić się mogą te łóżka to niska cena. Jej uzyskanie jest możliwe, ale dzieje się kosztem jakości stosowanych materiałów. Kiepski gatunkowo drut i cienka warstwa ochronna sprawiają, że na powierzchni posłania szybko tworzą się trwałe odkształcenia. Wpływają one niekorzystanie nie tylko, na jakość snu, ale również prowadzą do kłopotów zdrowotnych. Zniszczone, nierówne łóżko nie zapewnia odpowiedniego podparcia układu szkieletowego. Trudniej się ułożyć wygodnie, dłużej zasypiamy, a przy dłuższym stosowaniu takiego posłania mogą nawet pojawić się kłopoty z zapadnięciem w sen. Złe podparcie kręgosłupa zmusza do pracy mięśnie, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowych krzywizn układu szkieletowego. Zbyt obciążone mięśnie powodują bóle i uczucie „połamania”. Kolejną wadą zwykłych wersalek jest niska jakość obicia. Warstwa zewnętrzna ma w takich łóżkach tendencję to niszczenia się, przez co traci nie tylko estetyczny wygląd. Gorsza jakość warstwy komfortu to większa podatność powierzchni na powstawanie szkodliwych odkształceń.

Jeżeli szukamy łóżka dla pary, ale nie chcemy kupować materaca piankowego to idealnym rozwiązaniem będzie formatka pocket. Modele te, nazywane inaczej kieszeniowymi, mają warstwę wewnętrzną złożoną z systemu walcowatych sprężyn, z których każda zamknięta jest w indywidualnej przegródce. Pracują one samodzielnie, pod wpływem nacisku ciała. Gwarantuje to posłaniu elastyczność punktową, która jest cechą szczególnie pożądaną w materacach dla par. Ruch ciała jednej osoby nie przenosi się, bowiem na stronę partnera. Każda z osób ma zagwarantowane idealne podparcie kręgosłupa. Naturalne krzywizny są zachowane, więc mięśnie grzbietu i szyi mogą odpoczywać. Łatwiej obieramy wygodną pozycję, szybciej zasypiamy i rzadziej budzimy się w nocy.

By zapewnić sobie maksymalny komfort i podparcie układu szkieletowego warto zastanowić się nad zakupem modelu z dużą ilością sprężyn na metr2. Wariant Pocket ma 272 sprężyny/m2 i zapewnia dobre podparcie. Jednak, gdy położymy się na materacu Multipocket (508 sprężyn/m2) odczujemy wyraźną różnicę, komfort będzie dużo wyższy. Jeżeli chcemy sobie zapewnić prawdziwie królewską wygodę i optymalne podparcie kręgosłupa warto zastanowić się nad materacem Luxpocket, który gwarantuje nam wkład z aż 1000 sprężyn na 1 metrze2 posłania.

Dodaj komentarz