Jak dobrać materac kiedy partnerzy mają sporą różnicę wagi?

Przy wyborze partnera kwestia wagi zazwyczaj jest sprawą nieistotną. Duża różnica kilogramów rzadko wpływa na życie codzienne. Wybór materaca do wspólnego łóżka jest jednak jednym z tych, gdzie masę ciała partnerów warto wziąć pod uwagę. Zapewni to komfort i dobre samopoczucie użytkownikom. 

Ilość kilogramów wskazane jest uwzględnić również przy wyborze twardości materaca dla jednej osoby. W dużym uproszczeniu, osoba ważąca poniżej 80 kg powinna wybrać materac średnio twardy (H2) a człowiek o masie ciała powyżej 80 kg twardość wysoką (H3). Materac o twardości H4, wskazana jest dla ludzi, których waga przekracza 100 kg.

 Jeżeli partnerzy różnią się znacząco pod względem wagi można zdecydować się na dwa osobne materace. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda z osób będzie mogła spać na posłaniu zapewniającym optymalny komfort. Korzystanie z dwóch mniejszych materacy odbije się również na trwałości zakupionych produktów (jeden duży materac jest bardziej podatny na deformacje niż mniejszy o tych samych właściwościach).

W sytuacji, gdy partnerzy preferują jeden, wspólny materac można zdecydować się na model, który łączy w sobie różne typy twardości. Każdy z partnerów może cieszyć się swoją stroną łóżka, dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Jeśli para zdecyduje się na duży materac, nie różniący się stronami, warto wybrać materiał minimalizujący odczuwanie ruchów jednej osoby przez drugą. Takim typem są materace kieszeniowe. System sprężyn zamkniętych w pojedynczych kieszonkach sprawia, że uginają się tylko te, na które w danej chwili ciało naciska. Dzięki temu materac wykazuje dużą elastyczność punktową gwarantując maksymalne dostosowanie do śpiącego, a co za tym idzie komfort wypoczynku. System pojedynczych sprężyn gwarantuje, że ruchy ciała jednej osoby nie są odczuwane przez partnera. Decydując się na materac kieszeniowy warto rozważyć modele z większą ilością sprężyn na metr kwadratowy (Multipocket lub Luxpocket).

Przy dużej różnicy wagi między partnerami dobrze sprawdzają się materace z pianki termoelastycznej. Pod wpływem temperatury wytwarzanej przez ciało materiał dopasowuje się do pozycji śpiącego. Komfort, który jest dzięki temu odczuwany wpływa na zmniejszenie ilości zmian pozycji, mogących przeszkadzać partnerowi. Co więcej, pianka termoelastyczna minimalizuje odczuwanie ruchów jednej osoby przez drugą.

Kolejnym rodzajem materaców, które podnoszą komfort snu partnerów, nawet znacząco różniących się wagą, są materace lateksowe. Ten antybakteryjny i antyalergiczny materiał cechuje wysoka elastyczność punktowa. Materac dobrze amortyzuje ruchy, które nie są odczuwalne przez drugą osobę.

Dodaj komentarz