Czy nasza waga ma znaczenie podczas doboru materaca?

Czy nasza waga ma znaczenie podczas doboru materaca?
5 ilość ocen: 1

            Wybierając materac kierujemy się wieloma kryteriami: ceną, rodzajem materiału, z którego jest wykonany itp. Oczywiście, każdy człowiek ma także swoje indywidualne preferencje. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że przy wyborze posłania zalecane jest dopasowanie go do wagi. Zalecenie się do wskazówek ułatwiających odpowiedni dobór materaca do masy ciała poprawi jakość snu i zdrowotne korzyści odpoczynku. Odpowiednia twardość materaca zapewnia optymalne podparcie dla kręgosłupa.

Ogólne założenie mówi, że im wyższa waga ciała, tym twardszy powinien być materac. Osoby, które ważą poniżej 60 kg powinny zdecydować się na materac miękki (H1). Ludzie, których waga nie przekracza 80 kg, warto by zwrócili uwagę na modele w wersji H2, czyli średnio twarde. Osobom ważącym więcej zalecane są materace twarde (H3). Ku podłożu bardzo twardemu (H4) powinny skłaniać się osoby, których masa ciała przekracza 110 kg.

Powyższe przedziały są, oczywiście, uproszczone. Pojawić mogą się wątpliwości, czy osoba, której waga wynosi 108 kg powinna bezwzględnie wybrać posłanie średnio twarde. Albo czy człowiek ważący kilogramów 79 bezwzględnie musi zakupić materac z oznaczeniem H2, a waga 81 kg to wybór powierzchni twardej?

Jeżeli waga naszego ciała jest zbliżona do umownych granic masy ciała, mających wpływać na dobór twardości materaca warto wziąć pod uwagę dodatkowy aspekt, czyli wzrost. Ciężar ciała osoby wyższej będzie podczas snu rozkładał się na większej powierzchni niż w przypadku człowieka niższego o tej samej wadze. W takim przypadku ludzie wyżsi mogą wybrać powierzchni o mniejszej twardości. Materac twardszy z kolei będzie lepiej spełniał swoją funkcję, gdy ulubioną pozycją jest spanie na boku. W tym przypadku ciężar ciała rozkłada się na mniejszej powierzchni. Podsumowując, człowiek wysoki, który waży 111 kg a preferujący sen w pozycji na wznak może zdecydować się na zakup materaca twardego (H3). Jeśli jednak częściej śpi na boku lepsze podparcie ciała i zdrowszy wypoczynek zapewni materac z oznaczeniem H4, czyli bardzo twardy.

W razie wątpliwości warto skorzystać z możliwości przetestowania materaca w sklepie. Po pierwsze będziemy mieć okazję poczuć, czy dany model jest dla nas wygodny. Po drugie, kładąc się na wznak spróbujmy włożyć dłoń pod okolicę lędźwiową kręgosłupa. Jeżeli wykonanie tej czynności okaże się trudne, ze względu na opór, powierzchnia jest zbyt miękka. Brak oporu to sygnał, że materac jest zbyt twardy.

Dodaj komentarz