Wpływ materaca na zdrowie i samopoczucie

Wpływ materaca na zdrowie i samopoczucie
Oceń ten artykuł

Wybór odpowiedniego materaca ma na nas niebagatelny wpływ. Złe posłanie nie daje ciału odpowiedniego podparcia. Czasem użytkownik musi spędzić sporo czasu zanim poczuje się komfortowo. Oddala to chwilę zapadnięcia w sen, co w perspektywie dłuższego czasu może prowadzić do rozdrażnienia.

Gdy już zdołamy zasnąć, nieodpowiedni czy zniszczony materac może zmuszać nas do bardzo częstej zmiany pozycji. Zmniejsza to wartość nocnego odpoczynku, zwłaszcza, gdy łóżko służy dwojgu ludzi. Kręcąc się w łóżku, możemy nie tylko sami się budzić, ale również zakłócać wypoczynek partnera. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeżeli materac nie cechuje się elastycznością punktową i ruch rozkłada się na całej powierzchni materaca.

Zbyt twardy materac wymusza spanie na plecach. Dla większości z nas, pozycja ta jest jednak niewygodna. Nawet, jeśli lubimy takie ułożenie ciała, twardy materac nie da układowi szkieletowemu odpowiedniej podpory. By zachować naturalne krzywizny kręgosłupa mięśnie zmuszone będą do pracy. Jeszcze mniejszą szansę na rozluźnienie ciała będziemy mieć, gdy wybierzemy pozycję na boku. Zbyt twardy materac nie tylko grozi bólem pleców, ale może też zaburzać prawidłowy przepływ krwi. Ciało w cięższych partiach jest bowiem mocniej uciskane. Powierzchnia zbyt miękka, z kolei, powoduje nadmierne wygięcie kręgosłupa, co również skutkować może bólem. By uniknąć takich kłopotów warto zainwestować w materace o wysokiej elastyczności punktowej: materace kieszeniowe, piankę wysokoelatyczną, termoelastyczną lub lateksową. Gwarantuje to optymalne podparcie kręgosłupa na całej długości. Twardość materaca dobierać najlepiej względem wagi naszego ciała. Materac twardy, na przykład bonellowy z obłożeniem z maty kokosowej, będzie odpowiedni dla osoby tęgiej, śpiącej w pojedynkę.

Materace piankowe zalecane są osobom, które borykają się z alergiami. Kurz, który sam z siebie wykazuje właściwości uczulające będzie łatwiej gromadził się w modelach sprężynowych. Zanieczyszczenie to, w połączeniu z martwym naskórkiem i wilgocią, stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju roztoczy. Wysokiej jakości pianki nie przepuszczają alergenów do swojego wnętrza. Dobre odprowadzanie wilgoci eliminuje ryzyko rozwoju baterii i pleśni.

Wysokiej jakości materace mogą przynosić ulgę w chorobie. Najczęściej polecanymi modelami są te, które wykonano z pianki termoelastycznej. Ten innowacyjny materiał ma właściwości przeciwodleżynowe. Doskonale dostosowuje się do pozycji ciała. Ze względu na fakt, że odkształca się pod wpływem temperatury chroni zmienione chorobowo miejsca. Stan zapalny sprawia, że ciało jest cieplejsze, powierzchnia bardziej się więc zapada chroniąc przed bólem. Porowata struktura materaca i zminimalizowanie ucisku na ciało korzystanie wpływają na krążenie.

Dodaj komentarz