Skąd wzięły się materace – trochę historii…

Człowiek, od początku istnienia gatunku, jest istotą szukających nowych rozwiązań. Koło, rozpalanie ognia czy sporządzanie narzędzi pomagały w codziennym życiu. Trzeba było coraz mniejszych nakładów sił, by zapewnić bezpieczeństwo i pożywienie. Jednak człowiek nie skupiał się jedynie na kwestiach pożytecznych. Powoli rozwijał religię, sztukę i… stawał się wygodnicki.

Zakłada się, że człowiek z epoki neolitu sporządzał pierwsze posłania. Sterta suchej trawy, liści i zwierzęcej skóry chroniła użytkownika przed wilgocią i chłodem. Spanie bezpośrednio na ziemi musiało być również po prostu mniej wygodne, niż na takim prowizorycznym posłaniu. Z czasem plemiona pierwotne zaczęły w jaskiniach sporządzać swoiste naziemne ławy, które w porze dziennej służyć mogły również do siedzenia.

Zakłada się, że prototyp łóżka wodnego wynaleziono w Persji. Znaleziska archeologiczne, datowane na około 3600 lat przed naszą erą, wskazują na wykorzystanie w tym celu koziej skóry. Materiał napełniano wodą i wystawiano na działanie promieni słonecznych, by podnieść temperaturę płynu. W zbliżonym czasie, w Egipcie, rolę materaca spełniał stos palmowych liści. Ludzie zamożni, i oczywiście faraon, spali dodatkowo na podwyższeniach. Łoże Tutenchamona zbudowane było ze złota i kości słoniowej.

Zastosowanie konstrukcji, zbliżonej do współczesnych materacy, przypisuje się Rzymianom. Słomę, wełnę, siano, czy w przypadku bogatych obywateli, pióra, zamykano w pokrowcach. Te pierwsze materace spoczywały na pryczach. Zauważyć warto, że łóżko takie użytkowane było przez całą rodzinę.

Renesans jest epoką, w której zaczęto przykładać dużą wagę do posłania. Pojawiały się nowe wkłady. Jako wypełnienie materacy stosować zaczęto bawełnę i puch. Pokrowce szyto z kosztownych tkanin, jedwabiu i aksamitu. By podkreślić status materialny materace zdobiono haftami.

Pierwsze konstrukcje, które porównać można do współczesnych łóżek, datowane są na XVII wiek. Rolę stelaża w drewnianej ramie spełniała kratownica, czyli system przeplatanych pasów. Jako materiał wykorzystywano liny lub skórę.

Wiek XIX przyniósł wynalezienie materacy sprężynowych. Oczywiście, cechowały je o wiele gorsze właściwości niż prezentują współczesne modele. Jednak w tamtym czasie komfort snu zmienił się diametralnie. W roku 1899 opatentowano sprężynę kieszeniową.

Wiek XX przyniósł wiele innowacji. Pojawiły się materace piankowe, których różnorodność i właściwości wciąż są ulepszane. Jednym z najnowszych odkryć w świecie materacy było wynalezienie pianki termoelastycznej. Materiał ten, pierwotnie, miał służyć astronautom. Na szczęście materace z pianki VISCO weszły do masowej produkcji, udostępniając wszystkim chętnym komfort i zdrowotne korzyści.

Dodaj komentarz