Co zrobić ze zniszczonym materacem?

Zaczynamy coraz gorzej spać, trudniej się ułożyć. Po wstaniu czujemy się jak byśmy spędzili noc na kamieniach. Odsłaniamy pościel, przyglądamy się i okazuje się, że materac nie jest równy. Odkształcił się. Co zrobić w takiej sytuacji?

Możemy zmienić posłanie. Jest to szczególnie wskazane, gdy mamy materac od około dekady. W przypadku materaca poliuretanowego zmiana powinna nastąpić jeszcze szybciej. Jeżeli materac służy nam szereg lat, warto go wymienić nie tylko z powodu odkształceń, ale również ze względów higienicznych. Idąc do sklepu możemy zapytać czy można oddać stary materac do recyklingu. Jeśli nie ma takiej możliwości, musimy sami znaleźć sposób by pozbyć się zbędnego sprzętu. Mając miejsce na przetrzymanie starego materaca możemy poczekać na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Gdy nie mamy takich warunków, lub po prostu cierpliwości czekać można zawieść stare posłanie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zapewnienie mieszkańcom takiego miejsca leży w obowiązku każdej gminy. Jeżeli nie wiemy, gdzie znajduje się Punkt właściwy naszemu miejscu zamieszkania należy zasięgnąć informacji w Urzędzie Gminy.

Warto rozejrzeć się też za innym sposobem pozbycia się materaca. Bardzo możliwe, ze pobliskie schronisko dla zwierząt z chęcią przyjmie materac dla swoich podopiecznych. Jeśli nasz materac nie jest bardzo zniszczony i nadaje się do dalszego użytku można zamieścić ogłoszenie na miejscowym portalu ogłoszeniowym. Być może uda się nam sprzedać przedmiot za niewielką cenę. Można też komuś pomóc oddając materac za darmo osobie w trudnej sytuacji finansowej, lub zawożąc, po wcześniejszym uzgodnieniu, posłanie do schroniska dla bezdomnych.

Jeżeli należymy do ludzi kreatywnych, którzy lubią tworzyć coś z niczego materac może posłużyć, jako materiał do tworzenia różnych sprzętów. Obszyty kolorowym materiałem będzie wygodnym posłaniem na domowej roboty leżankę na taras lub do ogrodu. Pianka wyjęta z materaca może posłużyć do produkcji poduszek na krzesła lub huśtawkę.

W sytuacji, gdy nasz materac się podniszczył, ale nie chcemy lub nie możemy go wymienić warto przemyśleć zakup materaca nawierzchniowego. Modele te, wykonane są z bardzo dobrych surowców, na przykład pianki lateksowej czy termoelastycznej. Gdy potrzebujemy materiału, który dobrze usztywni mocno zniszczoną powierzchnię, dobrym rozwiązaniem będzie mata kokosowa. Dodatkowo znacząco poprawi ona przewiewność posłania. Materace nawierzchniowe pozwalają dłużej korzystać ze starego materaca czy wersalki. Przede wszystkim dbają o nasze zdrowie, gdyż pozwalają zachować naszemu układowi szkieletowemu zdrową pozycję podczas snu. Zniekształcona powierzchnia może, przy długim korzystaniu, wywołać nawet trwałe szkody w organizmie. Materac na powrót staje się wygodny. Modele nawierzchniowe zazwyczaj posiadają ściągane pokrowce, które łatwo zdjąć i wyprać. Ma to niebagatelny wpływ na zachowanie higieniczności posłania.

Dodaj komentarz